Londýn 21. marca (TASR) - Britský premiér Tony Blair vo štvrtok večer vo svojom prejave k národu "presvedčivo zopakoval, prečo sa na základe spravodajských informácií obáva spojenectva medzi niektorými agresívnymi štátmi, ktoré majú prístup k chemickým, biologickým a jadrovým zbraniam, a medzi teroristickými skupinami odhodlanými zabíjať ako v USA, tak v Európe," uvádza dnes londýnsky denník Times.
Čo sa týka vojenských operácií v Iraku, Times upozorňujú, že prekvapujúci začiatok bombardovania, ktoré bolo zamerané výhradne na Saddáma Husajna a jeho najbližších spolupracovníkov, svedčí o tom, že sa výrazne zlepšila práca amerických tajných služieb, ktoré podľa denníku ešte pred šiestimi mesiacmi "neboli schopné preniknúť riadne do Bagdadu".
Ti si všimol aj Daily Telegraph, ktorý píše, že doterajšia stratégia zatiaľ napĺňa sľub Georgea W. Busha, že vojna nebude namierená ani proti irackému ľudu, ani proti životne dôležitej infraštruktúre, ale proti režimu Saddáma Husajna.
Ani tento denník nezabúda na prejav britského premiéra: "Našim nepriateľom nie ste vy, ale vaši barbarskí vládcovia," cituje Daily Telegraph jednu Blairovu vetu a dodáva, že zatiaľ nie je jasné, či Iračania reagovali na túto výzvu a obrátili sa proti Saddámovi Husajnovi.
Independent sa domnieva, že "každá vojna, sotva začne, si osvojí vlastnú logiku, ktorá ešte krátko pred ňou mohla byť celkom iná". Ako príklad uvádza Kosovo, "kde pôvodným zmyslom akcie NATO bolo zabrániť etnickým čistkám a vyháňaniu Albáncov z Kosova a nakoniec aliancia obhajovala svoje akcie tým, že musí zabezpečiť návrat týchto utečencov".
V prípade Iraku, môže nastať paradox, ktorý prvý pomenoval šéf inšpektorov OSN Hans Blix: ak americké a britské jednotky nenájdu žiadne zbrane hromadného ničenia, ukáže sa, že 250.000 vojakov sa zúčastnilo konfliktu preto, aby našli "nič", upozorňuje Independent.
Napriek tejto kritike však Independent uznáva, že "oslobodenie irackého ľudu od Saddámovho režimu je samo o sebe chvályhodným cieľom".
"Ak bude výsledkom vojny demokratický Irak a obnovený blízkovýchodný mierový proces, bude to viac, ako sme dúfali," uzatvára Independent.
Najvytrvalejším kritikom vojny ostáva Guardian. Fakt, že prvá vlna bombardovania zrejme nedokázala zabiť Saddáma Husajna, komentuje ironicky v titulku: Washington znovu minul svoj cieľ.
Napriek tomu Guardian chváli prejav Tonyho Blaira. "Televízne posolstvo Tonyho Blaira bolo skutočne triezve. Neboli v ňom žiadne stopy falošného optimizmu, povrchného nacionalizmu alebo lacného bulvárneho militarizmu. Premiér sa citlivo zmienil o obavách, ktoré vojna vyvoláva, a ktoré agonizujú milióny ľudí ako v Británii, tak vo svete.