Jedna z vplyvných ekonomických správ varuje Britániu pred hospodárskou recesiou, ak sa Bank of England nechopí kormidla. Ernst & Young volá po postupnom oslabovaní libry. Správa jednej z inštancií tejto významnej audítorskej spoločnosti nabáda britskú centrálnu banku, aby na finančných trhoch predávala libry a nakupovala eurá, čím by intervenovala proti vlastnej mene.
Pochmúrne varovanie z dielne Ernst & Young‘s Item Clubu upozorňuje, že pridrahá Veľká Británia (v porovnaní s kontinentálnou Európou) môže priviesť výrobný sektor do recesie. Správa zdôrazňuje, že ekonomika sa neoživí pred rokom 2003.
Item Club svojím vyhlásením prelomil konvenčnú autoritu Bank of England a poukázal na skutočný stav ekonomiky.
„Súčasná situácia je taká vážna, že sme museli vyjsť s pravdou na svetlo a povedať, že niečo treba robiť,“ skonštatoval profesor Item Clubu Peter Spencer.
Sila britskej meny v porovnaní s eurom totiž bráni britským výrobcom výraznejšie konkurovať na európskom trhu. „Ak libra čoskoro nepadne, uvidíte telá vypadávajúce vo veľkom z okien,“ varuje centrálnu banku Spencer. Pokles výkonnosti výrobného sektora bude len ďalším zásahom zamestnanosti a zníži spotrebiteľskú dôveru.
„Výroba sa už v recesii nachádza a táto hniloba sa rozšíri na celú ekonomiku, ak sa to (posilňovanie libry) rýchlo nezastaví,“ píše sa v správe. Ruth Leová, hlava stretégie rady riaditeľov, súhlasí, že sa blíži ďalšie spomaľovanie ekonomiky. „Výroba je naozaj hrozivá… a hospodárstvo krajiny vyzerá znepokojivo,“ priznala Leová.
Item Club žiada Bank of England, aby v spolupráci s Európskou centrálnou bankou a americkým Federálnym rezervným systémom intervenovala proti silnej libre. „Štátna pokladnica a Bank of England by mali odštartovať širokú plánovanú intervenciu a predávať libry za eurá ešte túto jeseň,“ píše sa v správe.
Poprední predstavitelia štátnej moci nie sú však, ako obyčajne, príliš ochotní poponáhľať sa s odporúčanou intervenciou, pretože sa obávajú pádu meny aj po jej skončení.
(tv, podľa bbc)