v tvrdšie tresty. Z prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky totiž vyplýva, že 51 percent dospelých Slovákov to považuje za najlepší recept, ako vybrať viac daní.
Len o málo menej ľudí je presvedčených, že daňovej disciplíne by pomohla prísnejšia kontrola správnosti daňových priznaní a vyberania daní. Rovná tretina obyvateľov by odporučila posudzovať ako trestný čin aj neplatenie daní z nedbanlivosti. Osvedčený pravicový názor, podľa ktorého sa daňové príjmy zväčšujú s poklesom daňového zaťaženia, zastáva „len“ 32 percent opýtaných.
Uplatňovanie tvrdších trestov by volili najmä sympatizanti ľavicovej SDĽ a len 30 percent podnikateľov. Pokles daňového zaťaženia je blízky najmä podnikateľom, vysokoškolákom a rovnako ako pri trestoch - aj sympatizantom SDĽ.
Pohľad ľudí na neplatičov daní nie je taký jednoznačný. Za podvodníkov hodných prísneho trestu ich podľa ÚVVM považuje 44 percent ľudí. Necelá tretina zastáva názor, že neplatiči by to nemali robiť, lebo tým ochudobňujú spoločnosť. Naopak, chválu za to, že sa nenechajú okrádať štátom, si neplatiči daní vyslúžili od siedmich percent respondentov.
Najkritickejšie sa o podnikateľoch, ktorí neplatia dane, vyjadrili zamestnaní ľudia, za ktorých platí daň ich zamestnávateľ. Naopak, medzi podnikateľmi si tvrdá charakteristika neplatičov ako podvodníkov získala podporu len 29 percent. Pochvalu za daňové úniky adresovali neplatičom najmä mladí respondenti a nezamestnaní.
JURAJ JAVORSKÝ