Londýn/Kuvajt 21. marca (TASR) - Britský minister obrany Geoff Hoon dnes oznámil, že britské jednotky sa zmocnili "veľmi významného" irackého polostrova Faw, narazili však na silný odpor pri prístavnom meste Umm Kásr - jednom zo strategických bodov pri iracko-kuvajtských hraniciach, ktorý je stále v rukách Iračanov. O prebiehajúcej vojenskej kampani sa vyjadril, že prebieha inak, než sa očakávalo, avšak dobre.
"Toto je kampaň, ktorá ako vždy prebieha trochu odlišne od pôvodných plánov," povedal Hoon pre BBC. Zdôraznil však, že útok prebieha " mimoriadne dobre, spojenecké sily postupujú na sever v najmenej dvoch frontoch."
Hovorca britskej armády potvrdil, že prístav Umm Kásr je ešte stále v rukách irackých vojsk, spojenecké jednotky však očakávajú, že nad ním čoskoro prevezmú kontrolu. Malo by sa tak stať ešte v priebehu dnešného dňa.
Umm Kásr je jediným prístavom Iraku a o jeho osude sa cez noc objavili rozporuplné správy. Jedny hovorili o tom, že už padol do rúk koaličných vojsk, na druhej strane iracká strana opakovane tvrdila, že má nad ním stále kontrolu.
"Umm Kásr je rozhodne jedným z našich kľúčových cieľov a postupujeme k nemu," uviedol hovorca britských jednotiek v Katare Al Lockwood, nachádzajúci sa asi 10 kilometrov južne od mesta. Geoff Hoon doplnil, že Briti sa pri postupe na sever k prístavu Basra stretli s intenzívnym odporom a v oblasti Umm Kásr stále prebiehajú intenzívne boje.
"Iračania sa len tak nevzdávajú - ako si to mysleli mnohí predtým. Naše jednotky bojujú," povedal Hoon pre britský televízny kanál Channel 4. Získaním kľúčového prístavu Umm Kásr by mohli spojenci prepraviť do Iraku viac zásob na pokračovanie bojov proti Saddámovi Husajnovi.
Lockwood vyjadril potešenie nad postupom britských jednotiek, ktoré sa do vojenských akcií zapojili v noci nadnes. Pozemná ofenzíva podľa jeho slov začala veľmi dobre, vojaci majú dobrú podporu námorníctva i vzdušných síl.
V súvislosti s požiarmi ropných polí Geoff Hoon potvrdil, že na území Iraku bolo úmyselne zapálených asi 30 ropných veží. Táto štatistika však nie je ani zďaleka tak zlá, ako sa čakalo, keďže v južnom Iraku sú stovky ropných vrtov.
"Hoci sme sa obávali, že iracké úrady môžu začať systematicky ničiť všetky tieto vrty, k tomu zatiaľ v žiadnom prípade nedošlo," ubezpečil britský minister obrany.