Frankfurt nad Mohanom 21. marca (TASR) - Fínsko rozhodne o tom, či model navrhovaný Európskou centrálnou bankou na jej riadenie po rozšírení Európskej menovej únie na 27 členov, bude schválený alebo či ho bude treba prepracovať.
Holandský parlament, pôvodne druhý odporca navrhovaných zmien, totiž vo štvrtok rozhodol, že nový model usporiadania riadiacich orgánov vo veľkej EMÚ blokovať nebude. Fínska vláda však nepotvrdila, že sa vzdá odporu voči modelu, keď z členov EMÚ má závažné námietky už len ako jediná.
Hovorca fínskeho premiéra Paava Lipponena povedal: "Model odmietame z princípu. Nepokladáme za čestné to, že sa chce prijať rozhodnutie bez kandidátskych krajín".
Fínsko chce dosiahnuť, aby sa táto téma dostala ešte raz na program Rady Európskej únie, ktorú tvoria šéfovia štátov a vlád EÚ, na jej rokovanie na budúci rok. Na tomto stretnutí by sa mala téma prerokovať už aj s novými členmi spoločenstva.
Ak Fínsko presadí svoj návrh, naháňanie termínov v súvislosti so schválením nového modelu riadenia ECB sa skončí. V nich doteraz zostávali dva kľúčové termíny. EÚ musí schváliť zásadný návrh reformy ECB, ak ho chce prijať bez spoluúčasti budúcich nových členov, ešte pred 16. aprílom. Na tento deň je totiž naplánovaný podpis zmluvy o vstupe do spoločenstva medzi EÚ a kandidátskymi krajinami, z ktorých je osem zo strednej a východnej Európy. Ak by sa model schválil po 16. apríli, starí členovia EÚ by ho museli konzultovať s budúcimi novými členmi spoločenstva.
Druhým termínom je schválenie modelu riadenia národnými parlamentmi európskej pätnástky do 30. apríla 2004. Od 1. mája budúceho roku by sa model musel schvaľovať už aj v nových členských krajinách únie.
Analytici sa domnievajú, že sa navrhovaný model znovu dostane na program rokovania Rady EÚ, aj keď sa Fínsko vzdá svojich námietok. Proti nemu sa totiž vyslovila tak Európska komisia (EK) ako aj Európsky parlament (EP). Komisia chce vrcholovému grémiu EÚ predložiť vlastný návrh reformy vedenia ECB. Hospodársky a finančný výbor EP predložil vlastný návrh zmien v rozšírenej rade ECB. Poslal ho na posúdenie Konventu EÚ a ten by ho mal potom predložiť na posúdenie najvyššiemu grémiu EÚ.
Informoval nemecký denník Handelsblatt.
jns