Americkí príslušníci námornej pechoty včera čakali na rozkazy v kuvajtskej púšti. Dočkali sa. V podvečer nášho času sa pohli smerom na Irak. FOTO - REUTERS
BAGDAD, KUVAJT, WASHINGTON – Vojna proti Iraku sa začala. Operácia dostala meno Iracká sloboda. Podľa amerického prezidenta Georgea Busha nebude vojna krátka.
Včera podvečer americké jednotky začali pozemný útok proti Iraku. Predchádzala mu delostrelecká príprava zo samohybných húfnic Paladin a raketometov. Ide o prvú fázu pozemnej vojny.
V čase, keď vstupovali americké vojská do Iraku, začalo sa opätovné bombardovanie Bagdadu. Do tejto časti operácie sa zapojili aj britské jednotky.
Na kuvajtsko-irackej hranici zlikvidovali pri prvom pozemnom konflikte obrnené vozidlá americkej námornej pechoty protipancierovými raketami dva iracké obrnené transportéry.
Na juhu Iraku, pri Basre vraj horeli ropné polia. Americký minister obrany Donald Rumsfeld opäť vyzýval irackých vojakov, aby sa vzdali a neslúžili diktátorovi. Objavili sa informácie, že dve iracké divízie v okolí Basry rokujú o kapitulácii. Saddám Husajn zvolal svojich najvernejších a radil sa o postupe.
Udalosti nabrali dramatické tempo podvečer nášho času. Dovtedy sa skôr čakalo, že útok na Irak bude najmenej dva až tri dni pokračovať tak, ako sa začal.
Prvá, predbežná fáza vojny proti Iraku sa začala vo štvrtok nadránom tak, ako málokto predpokladal. Bola blesková, neviditeľná a nemierila na vojenské ciele, ale na špičky irackého vedenia. Saddám prežil, o život prišiel jeden civilista a niekoľko ľudí sa zranilo.
Podľa televízie CNN nie je vylúčené, že zahynulo niekoľko členov najužšieho irackého vedenia.
Nad Bagdadom zazneli sirény už okolo pol štvrtej ráno, potom bolo počuť vzdialenú explóziu. A to bolo všetko. V tej chvíli ale už viac ako 40 striel Tomahawk odpálených zo šiestich amerických lodí v Červenom mori a Perzskom zálive udrello s centimetrovou presnosťou na miesto, kde sa podľa CIA mali nachádzať vysokí činitelia Iraku. Podporili ich neviditeľné bombardéry F 117. Bol to obmedzený útok, ktorý predznamenal blížiacu sa hlavnú fázu vojny.
Irak sa bránil pri útoku na Bagdad slabou protileteckou streľbou. Neskôr Irak na Kuvajt vystrelil desať rakiet Scud, jedna dopadla pri tábore americkej námornej pechoty. Dva Scudy zničili strely Patriot.
V Kuvajt City zavládla panika, trikrát vyhlásili letecký poplach. Irak ale tvrdí, že žiadne Scudy nemá. Obáva sa ich aj Izrael, letecké sily sú v pohotovosti.
Americkým operáciám pomôže rozhodnutie tureckého parlamentu, ktorý po týždňoch schválil prelety amerických lietadiel nad svojím územím. Američania to okamžite využili.
Turci tiež povolili svojim vojskám pôsobiť za hranicami, čo znamená, že turecké vojská môžu vstúpiť do severného Iraku.
Po prvom americkom útoku sa diskutovalo, či to bol skutočný začiatok vojny. Išlo o demonštráciu sily, posledné varovanie alebo pokus o likvidáciu Saddáma a jeho verných? Americký minister Donald Rumsfeld potvrdil tretiu možnosť.
Američania zaznamenali prvú stratu – na juhu Iraku sa zrútil ich vrtuľník. Stalo sa to vraj ešte pred útokmi na Bagdad.
Nebojovalo sa len zbraňami, ale aj slovami. Štyridsaťpäť minút po útoku na Bagdad sa Američanom prihovoril prezident George Bush. „Je to len začiatok širokej a organizovanej ofenzívy,“ povedal. Potom hovoril o víťazstve, oslobodení Iraku a o tom, že má podporu 35 krajín sveta.
Hovoril aj Saddám Husajn. V televíznom prejave označil amerického prezidenta za „Bušíka“ a zločinca, ktorý spáchal ďalší ohavný zločin. Vyzval ľud do boja. Na záver volal na slávu Iraku, džihádu a Palestíne. Včera sa hodiny diskutovalo o tom, či v irackej televízii prehovoril skutočný Saddám a či hovoril naživo.
Reakcie na americké útoky neprekvapili. Doterajší spojenci ich podporili, odporcovia odsúdili. Čína, Francúzsko a Rusko priamo vyzvali na ukončenie vojny. V moslimskom svete bol odpor silný, proti vojne sa demonštrovalo aj v Európe a Amerike.
Včera sa v Bruseli stretli lídri irackou krízou rozdelenej Európy. Pôvodne mali hovoriť o ekonomike, americký útok na Bagdad však program summitu zmenil. Zoči-voči by sa mali stretnúť americký spojenec Tony Blair aj hlavní odporcovia vojny Jacques Chirac a Gerhard Schröder.
POSLEDNÉ UDALOSTI
Američania začali vojnu bombardovaním Bagdadu – namiereným na Saddáma a jeho veliteľov, večer sa začala prvá fáza pozemného útoku, pri útokoch zomrel jeden Iračan, ďalší sú zranení, americký prezident a britský minister obrany varovali, že vojna môže trvať dlhšie, Irak vypálil na Kuvajt desať rakiet Scud, niektoré z nich zneškodnili americké protilietadlové strely, v okolí Basry horia ropné polia – nepotvrdené informácie, Francúzsko, Čína, Rusko, Nemecko – vojna je chyba, protivojnové protesty na celom svete, turecký parlament súhlasil s preletmi amerických lietadiel, ceny ropy prekvapivo klesli. Viac v rubrike VOJNA V IRAKU
Autor: PETR PRAVDA, MF Dnes, Kuvajt pre SME, mik