Ako informovali slovenské televízie?
Spravodajská televízia TA3 v očakávaní útoku vysielala celú noc. Agentúrne príspevky sa striedali s tematickými rozhovormi. Útok vysielala televízia, ako tvrdí, v priamom prenose o 3:35 nášho času. V Kuvajte má svojho vyslaného spravodajcu Martina Rajeca, oveľa atraktívnejšie sú však príspevky, ktoré má TA3 od redaktora ČT Michala Kubala. Ten spolu so svojím kameramanom patrí medzi málo odvážlivcov, ktorí ostali priamo v Bagdade.
Mimoriadne spravodajstvo priniesla nadránom aj televízia Markíza a verejnoprávna Slovenská televízia. Ani jedna z nich nemá v krízovej oblasti svojho spravodajcu.
Najneskôr - o 7.30 ráno - spustila mimoriadne spravodajstvo aj televízia Joj. V oblasti vojnového konfliktu má spoločného spravodajcu s českou Novou Jana Kroupu.
Asi najviac informácií a najširší pohľad na problém získali tí diváci, ktorí si po útoku prepli na Českú televíziu. Tá v porovnaní s STV prináša vzorové krízové spravodajstvo. V zálive má až štyroch spravodajcov. Barbora Šámalová je v Kuvajte, Michal Kubal v Bagdade, Jan Moláček v Izraeli, Martin Jazajri v irackej časti Kurdistanu, z Washingtonu sa pravidelne hlási Petra Flanderková. Počas dňa prinášala ČT takmer každú hodinu mimoriadne spravodajstvo o Iraku. Niekoľkokrát sa s mimoriadnym spravodajstvom včera ohlásila aj STV. (hr)
Rozhlasová rada kritizuje riaditeľa za komentáre
Rada Slovenského rozhlasu vytkla riaditeľovi rozhlasu Jaroslavovi Rezníkovi obsah zahraničnopolitických komentárov, ktoré monitorovala za január a február. „Ani jeden sa primárne nevenoval Európskej únii. Zvlášť v súčasnosti, keď stojíme pred referendom, je to z nášho pohľadu faux-pas,“ povedal predseda rady Vlado Talian. Riaditeľ avizoval prípravu nových programov venovaných únii, čo členovia rady ocenili.
Členovia rady kritizovali aj komentáre ku kríze v Iraku a k NATO. Podľa Taliana v nich nie je poskytnutý priestor „pre širšie spektrum názorov a informácií“. (hr)