
Dva vojaci z českej protichemickej jednotky hliadkujú vo vojenskom areáli v hlavnom meste Kuvajtu Kuvajt City, pár hodín po prvom útoku koalície pod vedením USA na Bagdad. FOTO - TASR/AP
Slovenskí a českí vojaci v Kuvajte zažili včera dva letecké poplachy. Šimko potvrdil, že sú všetci v poriadku. Rozkaz, aby zistili, či pri útokoch neboli použité chemické zbrane, nedostali. „Museli sa správať tak, ako sa správajú vojenské jednotky pri leteckom poplachu.“
Minister tvrdí, že nič nebráni, aby sa naši presunuli v prípade potreby do Iraku aj keď útok nie je podporený mandátom OSN. Ak ide iba o humanitárnu pomoc, uznesenie slovenského parlamentu takýto postup umožňuje. To isté si minister myslí aj o českej časti práporu, hoci jej mandát nie je taký široký.
Šimko vylúčil možnosť, že by sa do Iraku presunuli iba slovenskí vojaci, kým českí by zostali v Kuvajte. „Z vojensko-technického hľadiska nie je možné oddeliť slovenskú rotu od ostatnej časti nášho česko-slovenského práporu,“ vyhlásil.
Ak by naša jednotka dostala rozkaz k presunu, musel by to jej veliteľ konzultovať s náčelníkom generálneho štábu Milanom Cerovským a potom aj s ministrom.
Šimko včera vyhlásil, že Slovensko je už na hranici svojich ekonomických a kapacitných možností, čo sa týka počtu vojakov v zahraničných misiách. „Tam kde služba nie je natoľko významná, budeme zrejme svoju účasť redukovať,“ oznámil.
(rp)