Krátko po prvom útoku sa Saddám prihovoril Iračanom v televízii. Špekuluje sa, či nešlo o dvojníka, alebo o televízny záznam.
Experti sa preto zaoberajú otázkou, čo Husajn urobí. Bude čakať na svojho úhlavného nepriateľa v Bagdade alebo mesto opustí? Podľa pozorovateľov existujú tri možné scenáre.
Nemecký publicista a expert na Blízky východ Peter Scholl-Latour je presvedčený, že Husajn ostane v Bagdade. „Kam by išiel. Vie, že CIA má rozkaz zabiť ho,“ povedal pre ZDF-Morgenmagazin. „Saddám si nerobí ilúzie o svojom osude. Ten muž je politický gangster. Ale je odvážny. Zahynie ako hrdina arabského sveta,“ tvrdí Scholl-Latour, o ktorom vravia, že pozná psychiku diktátora lepšie ako ktokoľvek iný.
Ulrich Tilgner, bagdadský korešpondent ZDF, si naopak myslí, že Saddám opustil mesto už v utorok večer a schoval sa v byte ďaleko od miesta bojov. Urobil to aj počas prvej vojny v Perzskom zálive v roku 1991. Keď vtedy opustil Bagdad, vedelo o tom len niekoľko ľudí.
Možným scenárom by bol aj útek do jedného z bunkrov juhoslovanského typu. Podľa juhoslovanského stavebného inžiniera má Irak také stabilné bunkre, že v nich môže Husajn bez problémov prežiť letecké útoky. Bunker sa nachádza asi 30 metrov pod zemou. Ide o podobný úkryt, aké sa stavali v bývalej Juhoslávii za Titových čias. Tento typ bunkra už odolal vojne v Perzskom zálive v roku 1991, vojne v Bosne v rokoch 1991 až 1995 aj leteckým útokom NATO na Juhosláviu v roku 1999. V bunkri môže prežiť až 500 ľudí, ktorí majú dostatok vzduchu, jedla, vody a paliva na jeden mesiac. „Keď sú uzavreté všetky východy, môžu prežiť len 96 hodín,“ dodal.
Podľa USA Today trénovali elitné jednotky a agenti CIA mesiace honbu na Husajna a jeho synov. „Očakáva sa, že (Saddám) bude zabitý v najbližších dňoch,“ cituje denník úradníkov Pentagonu.
Bývalý americký minister zahraničných vecí Alexander Haig pre agentúru Reuters povedal, že pred 12 rokmi mal Husajn pripravené lietadlo a od úteku do severnej Afriky ho delili len hodiny. „Keby sme boli (v ťažení) pokračovali ešte pár hodín, bol by odišiel aj so svojou vládou. Tomu hovorím chybný strategický úsudok.“
Spojené štáty nemienia urobiť rovnakú chybu dvakrát. Na Husajna sa teraz zamerali ako na prvého.