Vojna v Iraku sa začala niekoľkými krátkymi údermi. Americké krížniky a ponorky sprevádzajúce lietadlové lode v Červenom mori a v Perzskom zálive vypálili niekoľko desiatok Tomahawkov, neviditeľné bombardéry F-117 zaútočili laserom navádzanými bombami, aké sa používajú proti podzemným bunkrom.
Ich údery boli zamerané proti kľúčovým bodom irackej protivzdušnej obrany. To väčšinou otvára cestu masívnemu leteckému bombardovaniu.
Do boja zasiahli aj stíhacie bombardéry F-14 a F/A-18 z amerických lietadlových lodí. Ich ciele americké vedenie odmietlo uviesť. Mohlo ísť o iracké ďalekonosné delostrelectvo na hranici s Kuvajtom, ohrozujúce spojeneckých vojakov.
Na kuvajtsko-irackej hranici ostreľovalo iracké pozície americké ťažké delostrelectvo a došlo k stretu obrnených trasportérov.
Hlavnou úlohou prvých amerických úderov pravdepodobne bola snaha zlikvidovať ešte pred začiatkom pozemných bojov Saddáma Husajna, jeho synov a členov najvyššieho irackého vedenia. Američania sa tak naďalej snažia oddeliť Saddáma, jeho rodinu a najbližších spolupracovníkov od zvyšku krajiny. Podľa nepotvrdených správ údery čiastočne uspeli, zabili niekoľko vysokých irackých činiteľov, ale Saddám zostal nažive.
Na Saddáma nepoľuje iba letectvo, ale aj viac ako 300 príslušníkov americkej protiteroristickej jednotky Delta Force. Majú ho vyhľadať a zajať alebo zabiť čo najskôr po začatí útoku. Príslušníci Delta Force sú špeciálne cvičení na boj v obývaných miestach a uzavretých priestoroch.
Saddáma hľadajú v niektorom z jeho úkrytov alebo v kolóne, s ktorou sa premiestňuje. Podľa niektorých zdrojov v Bagdade počuli streľbu z ručných zbraní.
Na spojenecké útoky reagovalo iracké vedenie vypálením desiatich rakiet Scud s konvenčnou výbušninou na ciele v severnom Kuvajte. Dve z týchto rakiet zostrelili americké rakety Patriot a ani ďalšie nespôsobili žiadne škody. Podľa iných zdrojov nešlo o Scudy, ale o rakety al-Sammúd s kratším doletom.
PETER MORVAY