BRATISLAVA - Peniaze sú hlavným dôvodom, pre ktorý chcú slovenskí občania pracovať v Európskej únii. Priemerný plat na Slovensku je podľa štatistík len 35 percent priemerného platu v únii. Vyššie sú tam i dôchodky či sociálne dávky.
„Ako môžeme získať prácu v Európskej únii? To je najčastejšia otázka, ktorú od Slovákov dostávam,“ hovorí Azelio Fulmini, vedúci kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku.
Právo slobodne sa pohybovať po celej únii, pracovať a bývať tam, kde sa človek rozhodne, je jedným zo základých pilierov európskej integrácie. O možnosť využiť toto právo Slovensko dlho bojovalo počas predvstupových vyjednávaní. Európa sama zápasí s vysokou nezamestnanosťou a nestojí o prílev pracovníkov z chudobnejších krajín, ochotných pracovať aj za nižšiu mzdu, než akú dostávajú domáci.
Rokovania skončili dohodou o prechodných obdobiach - členské krajiny budú môcť dva, päť alebo až sedem rokov obmedzovať prácu obyvateľov z nových členských krajín na svojom území. Niektoré už oznámili, že prechodné obdobia nevyužijú, isté je, že ich využije Rakúsko a Nemecko.
Nevyhnutnosťou na prácu v únii bude ovládanie jazykov. Ak niekto chce byť učiteľom vo Švédsku, musí sa prispôsobiť švédskym zákonom a byť schopný vyučovať vo švédčine všetko, čo predpisujú normy.
Ak si slovenský občan po vstupe krajiny do únie cez inzerát či úrad práce nájde vhodnú pracovnú ponuku napríklad v Grécku, pošle tam žiadosť a životopis a zúčastní sa konkurzu. Ak uspeje, môže nastúpiť bez toho, aby si musel vybavovať pracovné povolenie. Diskriminácia za to, že je cudzinec, je zakázaná, ublížiť si môže len sám - ak neovláda jazyk, nemá vzdelanie alebo jednoducho nebol dosť dobrý. Podľa typu práce bude musieť dokladovať svoje vzdelanie alebo prax.
Právo únie zaručuje rovnaký prístup k sociálnym výhodám, Slovák bude mať v Grécku nárok na rovnaký plat, sociálne zabezpečenie alebo dovolenku ako domáci.
Nájsť si dobrú prácu v zahraničí ani po vstupe do únie nebude ľahké a šancu majú najmä vytrvalí a dobre pripravení. „Na najčastejšiu otázku vždy odpovedám: ‘Musíte myslieť európsky. V istom zmysle musíte byť Európanom už teraz. Výber je tvrdý, ale taký je pre všetky ostatné národy‘,“ hovorí Azelio Fulmini.
Pracovať v Nemecku, Rakúsku alebo inej krajine únie sa dalo aj doteraz, limity však boli výrazné. Krajiny majú nízke kvóty na pracovné povolenia pre cudzincov, a aj to len pre niektoré druhy činností. Pracovať sa dalo aj na základe špeciálnych povolení pre niektoré kategórie, napríklad pre programátorov. Dôležitý bol postoj zamestnávateľa - na cudzincovi mu muselo naozaj záležať, aby bol ochotný podstúpiť boj s úradmi.
Kde môžeme pracovať hneď po 1. máji 2004
Kde nebudú obmedzenia
Švédsko |
Holandsko |
Írsko |
Dánsko |
Luxembursko |
všetky krajiny, ktoré vstupujú do únie spolu s nami |
Kde budú obmedzenia*
Veľká Británia |
Belgicko |
Nemecko |
Rakúsko |
Autor: ANDREA HAJDÚCHOVÁBARBORA TANCEROVÁ