Pôvodne sa mala citlivá kapitola uzavrieť v piatok, český kabinet sa však minulý týždeň rozhodol pokračovať vo vyjednávaní, čo našlo podporu aj u opozície. Uzavretím kapitoly by si Česká republika vylepšila svoju doterajšiu bilanciu - Praha má rovnako ako Slovensko uzavretých 19 kapitol.
„Česká republika, ako to vnímam, chce spájať kapitolu voľný pohyb osôb s inými kapitolami. Je to iný negociačný prístup, ktorý môže mať svoje pozadie,“ povedal pre SME hlavný vyjednávač s EÚ Ján Figeľ a pripustil snahu našich susedov získať touto stratégiou ústupky v iných kapitolách. Za svoj neskorší súhlas s voľným pohybom osôb chce Praha podľa niektorých zdrojov od EÚ miernejšie požiadavky v kapitolách, ako sú daňová politika, energetika alebo doprava.
Väčšina kandidátov podľa Figeľa nerada vidí, ak niečo také robí samotná Európska únia. „Často vyzývame úniu, aby nespájala kapitoly a politicky nepodmieňovala jednotlivé témy, pretože potom sa ťažko rodí pokrok v rokovaniach. Taký je aj postoj Slovenska a snažíme sa v ňom byť dôslední tak voči sebe, ako aj voči iným,“ dodáva Figeľ.
Naposledy bolo ostro kritizované Španielsko, ktoré spájalo súhlas so spoločnou pozíciou EÚ ku kapitole voľný pohyb osôb so zárukami pri udeľovaní finančnej pomoci únie. Aj preto sa spoločné stanovisko zrodilo až po pol roku.
Česko nie je jedinou z kandidátskych krajín, ktorá uprednostnila vyjednávanie pred uzavretím kapitoly o voľnom pohybe. „Podobne sa správa aj Poľsko, ktoré je niekoľko mesiacov pred voľbami,“ pripomína Figeľ.
EÚ schválila začiatkom júna stanovisko, ktoré umožňuje svojim členom neuplatniť voči novým krajinám obmedzenia pri zamestnávaní pracovníkov alebo ich obmedziť na dva roky s možnosťou predĺženia o tri, resp. ďalšie dva roky. Nemecko a Rakúsko budú môcť svoje trhy práce chrániť až sedem rokov tak, ako žiadali. Naopak iné krajiny môžu svoje trhy práce liberalizovať hneď. Tento zámer už oznámilo Švédsko, Dánsko, Holandsko a Írsko, podobné plány má Španielsko a Portugalsko.
Štáty únie v polovici júla zamietli požiadavky Českej republiky. Prahe dali jasne na vedomie, že citlivú kapitolu o pohybe osôb je možné uzavrieť buď v podobe, na akej sa dohodla EÚ, alebo za podmienok dohodnutých s Maďarskom, Slovenskom a Lotyšskom. „Panuje zhoda, že nie je možné priznať čokoľvek, čo by bolo medzi týmito dvoma alternatívami alebo čo by išlo nad ich rámec,“ povedal pre ČTK zdroj z istej členskej krajiny únie.
MIRIAM ZSILLEOVÁ
Požiadavky Prahy
- rovnako ako Slovensko chce recipročné ochranné opatrenia voči krajinám, ktoré ich zavedú voči ČR
- navyše chce obmedzenia aj voči krajinám, ktoré ich voči ČR nezavedú, a aj voči novým členom, voči ktorým opatrenia neuplatňuje ani EÚ. To by napríklad umožnilo zaviesť obmedzenia na prácu Slovákov v ČR.
- chce, aby sa členské krajiny zaviazali, že nezavedú voči ČR kvóty pre jednotlivé profesie, ale len plošne. Podľa EÚ by si to ale mala ČR dohodnúť s každým členským štátom zvlášť.
(mim)