
krajine humanitárnu pomoc a zhodla sa na nevyhnutnosti zachovať jeho územnú celistvosť
Ako sa ďalej v stanovisku zdôrazňuje, kľúčovú úlohu počas terajšej krízy i po nej musí hrať Organizácia Spojených národov.
Po prvej časti summitu EÚ v Bruseli to na tlačovej konferencii oznámil grécky premiér Kostas Simitis, ktorého krajina teraz predsedá únii. Potvrdil však, že EÚ nie je schopná prekonať zásadné rozdiely v pohľade na začatú vojnu a spôsob riešenia irackej krízy.
"Máme rozdielne názory, v skutočnosti veľmi vážne rozpory, ktoré nie sme schopní teraz odstrániť," priznal Simitis, podľa ktorého sa preto EÚ snažila pozerať spoločným stanoviskom do budúcnosti.
Únia vo vyhlásení ďalej vyjadrila ochotu účinne prispieť k vytvoreniu takých podmienok v Iraku, ktoré umožnia všetkým irackým obyvateľom žiť v slobode, dôstojnosti a prosperite pod vedením vlády, ktorá bude zastupovať všetky zložky obyvateľstva, bude udržiavať mier so susedmi a bude aktívnym členom medzinárodného spoločenstva.
Únia tiež vyzvala krajiny susediace s Irakom, aby sa zdržali akýchkoľvek krokov, ktoré by mohli viesť k ďalšej nestabilite regiónu. Podľa diplomatov varovanie zjavne patrí Turecku, ktoré sa v uplynulých dňoch netajilo vôľou obsadiť Kurdmi obývanú severnú časť Iraku.
S touto výzvou súvisí i časť deklarácie, podľa ktorej je EÚ oddaná územnej celistvosti, suverenite a politickej stabilite Iraku, ale zároveň tiež jeho plnému odzbrojeniu.
EÚ verí, že OSN musí naďalej hrať ústrednú rolu počas a aj po skončení súčasnej krízy. "Mechanizmus OSN má jedinečnú schopnosť a praktické skúsenosti pri koordinácii pomoci krajinám po konfliktoch. Bezpečnostná rada by mala dať OSN k tejto misii silný mandát," píše sa vo vyhlásení.
Lídri EÚ v ňom potvrdili naliehavú potrebu riešiť obrovské humanitárne potreby, ktorú sú dôsledkom vojenského konfliktu. "EÚ je oddaná aktívne sa angažovať v tejto oblasti," píše sa v stanovisku.
Únia v ňom prisľúbila, že prehĺbi dialóg a spoluprácu s arabským a islamským svetom. Vyjadrila presvedčenie o potrebe posilňovať transatlantické partnerstvo, ktoré ostáva "základnou strategickou prioritou" únie. Vyjadrila odhodlanie posilniť spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku.
Všetky uvedené ciele sú podľa vyhlásenia prepojené a vzájomne sa dopĺňajú. Mali by sa presadzovať súčasne a prostredníctvom koordinovaných krokov všetkých hráčov na medzinárodnej scéne. "V tomto duchu je obnovenie jednoty medzinárodného spoločenstva absolútnym imperatívom," zhodli sa lídri.
V piatok bude summit EÚ pokračovať diskusiou o ekonomických otázkach a stretnutím s lídrami desiatich vstupujúcich a troch kandidátskych krajín, vrátane slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu.