ší brazílsky spisovateľ dvadsiateho storočia Jorge Amado.
„Sám som nevedel, čo mám robiť. Chvíľami sa mi zdalo, že píšem jednu zo svojich kníh, ale nedržal som v rukách pero ani ceruzu. Teraz viem, že som bol za hranicami svojich snov. Bol to svet, kde sen už bol zase skutočnosťou.“
Do stavu bezvedomia sa osemdesiatosemročný Amado dostal počas hospitalizácie v nemocnici v brazílskom meste Salvador, kam ho v polovici júna previezli s vážnymi problémami obličkovej a srdcovej činnosti pri výrazne zvýšenej hladine cukru v krvi. Od minulého týždňa je spisovateľ už v domácom ošetrení a kontakt so slávnym rekonvalescentom sprostredkoval pre SME jeho ošetrujúci lekár José Magalhâes Filho.
„Jorgeho Amada sme prepustili na základe pozitívne stabilizovaného stavu,“ povedal Filho. „Hoci v nemocnici prekonal infarkt, dnes sa vie postarať o seba sám a zlepšila sa mu aj nálada. Pokračujeme v liečbe a dúfame, že pán Amado bude môcť ísť onedlho na prechádzku.“
Už pred štyrmi rokmi prekonal Jorge Amado dva infarkty a takmer úplne oslepol, v dôsledku čoho musel prerušiť svoje literárne aktivity. „Nemám rád starnutie,“ opakovane vyhlásil spisovateľ. „Mám z toho depresie. Viem, že sa tomu neubránim, ale prečo to musí byť také neúprosné? Viem, že som už ako spisovateľ skončil. Škoda, ešte som chcel toho veľa napísať.“
Večný čakateľ na Nobelovu cenu za literatúru sa preslávil najmä románmi Mulatka Gabriela, Dona Flor a jej dvaja manželia, Pastierka kôz. Ich dej je väčšinou umiestnený do severovýchodného brazílskeho štátu Bahia, ktorého je Salvador hlavným mestom. Amadove knihy boli preložené do viac než 50 jazykov.
ĽUDO PETRÁNSKY