BRATISLAVA – Slovenské telekomunikácie dosiahli vlani čistý zisk 3,47 milardy korún. Tržby spoločnosť neobhájila a oproti minulému roku klesli o 1,27 miliardy na 18,84 miliardy korún. Monopolné telekomunikácie získali na telefonovaní a stálych poplatkoch 12,84 miliardy korún. Podľa viceprezidenta pre financie Marka von Lillienskiolda sa firmu podarilo zeefektívniť. „V tomto odvetví je možné prežiť, len ak sa zbavíte zbytočných nákladov, teda ‘tuku‘ spoločnosti,“ povedal Lillienskiold.
Rozdelenie zisku je vecou rozhodnutia akcionárov, teda nemeckého Deutsche Telekom a štátu zastúpeného Fondom národného majetku a ministerstvom dopravy. Valné zhromaždenie firmy prebehne v apríli. Ministerstvo dopravy o tom v týchto dňoch rokuje so zástupcami telekomunikácií.
Telekom sa ani v minulom roku nevyhol odlivu bytových zákazníkov, pri firemných nebol prepad natoľko výrazný. Pohyb súvisí s liberalizáciou trhu a konkurenciou mobilných operátorov. Počet liniek klesol z 1,58 milióna v roku 2001 na 1,46 milióna v minulom roku. Bytových zákazníkov je z toho približne 1,1 milióna. V prepočte pripadá jeden zamestnanec telekomunikácií na 181 pevných liniek. „Na vyspelých trhoch dosahuje toto číslo tristovku, dosiahnuť sa dá vyšším počtom liniek alebo znížením zamestnancov, použijeme obe metódy,“ vyhlásil Lillienskiold. Podnik vlani zamestnával vyše osemtisíc ľudí, ich priemerná mzda sa šplhala k dvadsiatim tisícom korún mesačne.
Slovenské telekomunikácie sú často kritizované za predražené poskytovanie internetových služieb. Zástupcovia firmy tvrdia, že ceny za pripojenie sú porovnateľné s okolitými štátmi. „Robili sme si porovnanie cien operátorov a naše ceny vyšli veľmi konkurenčne,“ povedal Lillienskiold. Podľa prezidenta telekomunikácií Miroslava Majoroša sa ceny za internet budú meniť, ale nebudú zdražovať. „Budú sa prispôsobovať požiadavkám trhu,“ vysvetlil Majoroš.
Prezident združenia Internet pre všetkých Peter Polakovič potrdil, že telekomunikácie síce prišli na trh s balíčkami na pripojenie na internet – Intensiv a Efektiv. „Podľa nášho názoru sa však oplatia len malej skupine internetových fanatikov. Upozorňovali sme, že pre cieľovú skupinu domácností uprednostňujúcich kratšiu dobu pripojenia neexistuje zvýhodňujúci balíček,“ skonštatoval Polakovič.
Zástupcovia telekomunikácií tiež vyzvali na podporu zavedenia rýchleho prístupu na internet technológiou ADSL. „Ak chcete mať viac výhod na strane prístupu do internetu, pomôžte nám vy všetci, aby sme dosiahli úspech, čo sa týka ADSL,“ vyzval Lillienskiold. Majoroš vysvetlil podporu ADSL v zmysle podpory technického pokroku na Slovensku. Podľa Polakoviča leží zodpovednosť za zavedenie ADSL na pleciach Slovenských telekomunikácií.