
Lekári tvrdia, že pacienti sa nemôžu predzásobiť, lebo sa to nedá. Môžu predpísať len jedno balenie potrebného lieku a v prípade, že ide o viac balení, je možné predpísať ich len na jeden mesiac liečby.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
„Takáto hektická situácia vládne od augusta minulého roka. Do októbra to bola kategorizácia liekov, potom do decembra nastúpil strach zo zvýšenia DPH a nakoniec od januára zavedenie poplatkov za recept,“ informovala nás Oľga Čambalíková z lekárne Poli - Pharma v Rožňave.
Podľa Čambalíkovej si ľudia dávajú predpisovať absolútne všetko. Lieky si dopredu vyberajú najmä pacienti s chronickými chorobami, ktorí majú obavy, že budú platiť nielen za samotný recept, ale aj doplácať za lieky. Výdaj sa v spomínanej lekárni v priebehu niekoľkých mesiacoch zvýšil o 40 až 50 percent.
Kým pred časom v lekárňach zaznamenávali vysoké plytvanie liekmi, ktoré lekárnici posudzovali podľa množstva, ktoré pacienti priniesli späť, dnes je situácia iná. „Ľudia nám vracajú nepoužité lieky menej ako kedysi. Doslova začali šetriť a zásobujú sa. Tie lieky, za ktoré nemusia doplácať, berú domov do zásoby a tie, za ktoré sa doplácať musí a náhodou ich majú doma, už nechcú,“ povedal Ivan Rajnek z lekárne Intal v Revúcej.
Výdaj väčšieho množstva liekov však môže byť v tejto dobe podľa neho ovplyvnený niekoľko týždňov trvajúcou chrípkou. „Prípad, keď mal pacient požiadavku na predpísanie liekov na niekoľko mesiacov dopredu, som zaznamenal aj ja. Vysvetlil som mu však, že sa to nedá,“ hovorí lekár z Rožňavy.
„Pacienti sa nemôžu predzásobiť, lebo sa to nedá. Môžeme predpísať len jedno balenie potrebného lieku. V prípade, že ide o viac balení, je možné predpísať ich len na jeden mesiac liečby,“ povedala MUDr. Anna Garanová - Senková.
(zur)