V kategórii automatické uznávanie sú napríklad lekári, veterinári. Bude im v praxi stačiť nechať si preložiť diplom a predložiť ho?
„V podstate áno, hoci bude zrejme potrebné predložiť aj nejaké iné doklady. Ale nebude sa nijako kontrolovať, aké skúšky lekár či farmaceut robil, nebude sa overovať prax. Pre to musela Slovenská republika veľa urobiť - koordinovať obsahy vzdelávania, upraviť dĺžku štúdia, typ vzdelávacej inštitúcie. V tejto súvislosti sme museli napríklad zaviesť zmenu do systému vzdelávania zdravotných sestier - musia mať bakalárske vzdelanie. Rozlíši sa povolanie lekár a zubný lekár. Po novele vysokoškolského zákona budú mať zubní lekári iný titul - nie MUDr, ale MDDr. teda doktor dentálnej medicíny. Po uznaní vzdelania si bude môcť lekár či architekt už voľne hľadať zamestnanie. Ak ho prijmú, nebude potrebovať nijaké pracovné povolenie.“
Prečo len týchto pár povolaní?
„Európska únia si pôvodne chcela pripraviť jednotné smernice pre všetky povolania, ale zistila, že je to nesmierne ťažké až nemožné. Napríklad smernica pre architektov vznikala 14 rokov. Preto pre ostatné povolania zaviedla iný režim, poloautomatické uznávanie.“
Čo to znamená?
„Vzdelanie sa uzná po porovaní dĺžky štúdia a obsahu štúdia na porovnateľnej vzdelávacej inštitúcii. Ak sa zistia zásadné rozdiely v dĺžke štúdia, napríklad jeden rok, bude ich možné kompenzovať dokladom o praxi. Ak sa zistia zásadné rozdiely v obsahu štúdia, žiadateľ si bude môcť vybrať, či urobí rozdielovú skúšku, alebo pristúpi na tzv. adaptačné obdobie, najviac na tri roky. Počas neho bude môcť profesiu vykonávať, ale bude pod dozorom, prípadne sa bude musieť ďalej vzdelávať. Stále hovoríme o tzv. regulovaných povolaniach, teda takých, pre ktoré má členský štát vnútornými predpismi stanovené kvalifikačné požiadavky.“
Čo s ľuďmi, ktorí majú nižšie, ale odborné vzdelanie?
„Právo pracovať v inom členskom štáte im bude priznané na základe praxe. Režim sa bude týkať najmä rôznych živnostníkov, ako sú murári, kaderníčky, maséri a iní, osôb, ktoré samostatne vykonávajú nejakú činnosť. Ak aj nemajú predpísaný doklad o vzdelaní, predložia doklad, že majú prax v svojom povolaní v domovskom štáte. Pre rôzne kategórie pracovníkov je predpísané, koľko rokov praxe musia preukázať. Napríklad naše sestričky, ktoré už pracujú a nemajú ešte predpísané bakalárske vzdelanie, ak budú chcieť ísť robiť do zahraničia, predložia doklad o praxi a budú uznané za kvalifikované.“
Budú môcť pracovať bez pracovného povolenia či limitovania kvótami?
„Áno.“
Čo znamená uznanie vzdelania na účely vykonávania služieb?
„Ide o špecifické prípady, keď sa povolí dočasne vykonávať služby v inom členskom štáte. Napríklad ak bude mať rakúsky turista v Tatrách úraz a bude požadovať ošetrenie svojím rakúskym lekárom, Slovenská republika dovolí lekárovi prísť a liečiť pacienta v našej nemocnici. Právnik bude môcť prísť zastupovať svojho klienta k nám, prepravca niečo jednorazovo prepraviť.“
Kam sa má náš občan obrátiť, keď si chce začať vybavovať overenie vzdelania?
„Každá krajina bude mať vytvorené jedno kontaktné stredisko, kde sa záujemca bude môcť obrátiť. Vzdelanie mu overia a uznajú buď priamo tam, alebo mu poradia, kam sa má obrátiť - napríklad na stavovskú komoru alebo ministerstvo.“
Ako dlho bude overovanie trvať?
„Orgány, ktoré budú vzdelanie posudzovať, musia rozhodnúť - s príslušným odôvodnením - do troch mesiacov. Bude možné sa odvolať, odvolanie musí byť vybavené do mesiaca. Teda do 4 mesiacov by mal občan vedieť, na čom je.“
Je dobré už teraz si začať prekladať doklady do jazyka krajiny, kam človek plánuje ísť pracovať?
„Odporúčam najskôr sa v danej krajine informovať. Je možné, že budú požadovať originály dokladov, nie preklady, takže si ľudia môžu ušetriť náklady.“