
Rómovia sú najčastejšie odkázaní na vlastné studne. V osadách väčšinou odmietajú platiť za odber pitnej vody. FOTO PRE SME – JUDITA ČERMÁKOVÁ
KOŠICE – Napriek snahe zlepšiť životné podmienky Rómov výstavbou sociálnych bytov a infraštruktúry v najzaostalejších osadách sa zdá, že peniaze z fondov Európskej únie a zo štátneho rozpočtu neprinesú v krátkom čase želaný efekt.
Rómovia hovoria, že pri raste cien energií a znižovaní sociálnych dávok nemajú peniaze na platenie za pitnú vodu, elektrinu, plyn i ďalšie služby, napríklad odvoz odpadu. Aj v osadách s infraštuktúrou sa vracajú k starému spôsobu života – bez vody, elektriny a ďalších služieb.
V obci Veľká Lomnica v okrese Kežmarok Rómovia neplatili za pitnú vodu z obecného vodovodu, a tak starosta nechal v polovici januára zavrieť prívod do verejného hydrantu v osade Nový Dvor. Obec podľa neho dlhuje vodárňam 700-tisíc korún. Obyvatelia sú teraz odkázaní na znečistenú vodu z miestneho potoka alebo bytov, ktoré sú napojené na obecný vodovod.
„Obec už nebola schopná plniť záväzky. Dali sme návrh na exekučné konanie, starosta chcel exekúcii predísť, preto nás požiadal, aby sme odpojili časť osady,“ povedal riaditeľ popradského závodu Východoslovenských vodární a kanalizácií Vladimír Pastorek. Zložitá situácia je podľa neho aj v Rakúsoch, Jánovciach, Novej Lesnej a ďalších obciach, kde žijú veľké rómske komunity. „Je to veľký problém, v mnohých prípadoch takmer neriešiteľný. My musíme vymáhať platby, inak sme povinní obrátiť sa na súd,“ zdôraznil.
Podobné problémy majú aj v osade Levočské Lúky, miestnej časti Levoče, Jelšave i ďalších obciach, bežné je odpájanie domácností od elektriny a plynu.
„Nemáme na výber. Keby sme všetko mali zaplatiť, budeme hladovať. Podpora na to nestačí,“ tvrdia Rómovia z Veľkej Lomnice.