Prezident Václav Klaus vyhlásil, že Česká republika nie je súčasťou koalície, ktorá začala vojnu s Irakom. To isté hovoril aj premiér Vladimír Špidla. V krajine sa však včera viedol spor, do akej miery vlastne vláda vyjadrila podporu protiirackej koalícii pod vedením USA. Minister zahraničia Cyril Svoboda totiž v stredu povedal, že v prípade vojenskej operácie stojí krajina na strane koalície. Predseda zahraničného výboru českého parlamentu Vladimír Laštůvka povedal, že takýto výklad prekáža aj prezidentovi Klausovi.
Maďarsko
Premiér Péter Medgyessy povedal, že Maďarsko nie je účastníkom ozbrojeného konfliktu, nie je v stave vojny a vláda nepošle maďarských vojakov do Iraku. Premiér vyjadril nádej, že mier v Iraku sa čoskoro obnoví, zbrane hromadného ničenia budú zlikvidované a na základe toho bude pokojnejší svet. Minister zahraničia László Kovács povedal, že Maďarsko sa nezúčastňuje ozbrojeného konfliktu. Uvoľnením vzdušného priestoru, povolením transportov smerujúcich do Turecka a poskytnutím taszárskej vojenskej základne prispieva Maďarsko k tomu, aby sa iracká akcia čo najskôr skončila.
Poľsko
„USA majú právo od spojencov očakávať, že vo vojne s režimom irackého prezidenta Saddáma Husajna nezostanú osamotené,“ povedal včera vo Varšave predseda poľského parlamentu Marek Borowski. „Vzhľadom na to, čo USA urobili v minulosti pre Európu i Poľsko, im z našej strany patrí podpora,“ tvrdil Borowski. Prezident Aleksander Kwasniewski povedal, že Poľsko je súčasťou veľkej protiteroristickej koalície, ktorá vznikla po udalostiach 11. septembra 2001. Vojna s terorizmom musí byť dôsledná a treba ju doviesť „do úplného, skutočného a pre nás dobrého konca“. Minister zahraničia Wlodzimierz Cimoszewicz vyhlásil, že z právneho hľadiska Poľsko nie je vo vojnovom stave s Irakom.
Rakúsko
Prezident Thomas Klestil vyjadril rozpaky a obavy o osud irackých civilistov. Rakúsko sa podľa prezidenta v žiadnom prípade nezúčastní bojov, spoločne s partnermi z Európskej únie sa však zameria na humanitárnu pomoc a obnovu Iraku.
Ukrajina
Kuvajt podpísal s Ukrajinou dohodu o postavení a úlohách ukrajinskej protichemickej jednotky. Kuvajt víta príchod ukrajinskej jednotky. Jej úlohou bude likvidácia následkov použitia zbraní hromadného ničenia, nie účasť vo vojenských akciách. (čtk, tasr, sita)