Americký prezident George Bush spôsobil prvý zvrat, keď povedal, že vojna v Iraku môže byť dlhšia a zložitejšia, než sa predpokladalo. Na trhoch tak opäť stúpla neistota z budúcnosti, ktorú investori vôbec nemajú radi. „Mnohé udalosti môžu trhy poslať odlišnými smermi,“ skonštatoval hlavný ekonóm jednej japonskej investičnej firmy Mitsuru Saito.
Dolár tak najskôr privítal začiatok vojny novým dvojmesačným maximom 1,053 za euro, ale krátko na to začal klesať. Na začiatku amerického obchodovania stál na 1,062 dolára za euro. Spolu s ním prichádzali o nedávno získané maximá aj akcie.
Obchodníci pri nákupoch počítali s hladkým a rýchlym priebehom vojny, takže vyhlásenia Busha a spojencov z Veľkej Británie ich uzemnili. „Oživenie dolára ohrozí akýkoľvek náznak, že vojna bude trvať dlhšie a vyžiada si viac obetí,“ povedal analytik newyorskej výskumnej firmy IdeaGlobal Sean Callow. Pozorovatelia na trhoch pripomínajú, že stále panujú obavy z možných teroristických útokov, problémov spojencov v Iraku či napätia v Severnej Kórei.
V podvečer sa objavili nepotvrdené správy, že v Iraku horia ropné polia a Saddám Husajn bol pri útokoch zranený. A tak akcie, ropa a dolár začali opäť rásť.
Na útok proti Iraku reagovala aj slovenská koruna. Po niekoľkých týždňoch euro zdraželo nad 42 korún, záverečný kurz bol napokon o čosi nižší. „Oslabenie môže súvisieť s vojnou v Iraku. Zahraniční investori začali opúšťať trhy v rozvíjajúcich sa krajinách,“ povedal agentúre ČTK díler z ČSOB Richard Brza. „Vojna sa môže odraziť na kurze aj naďalej, jej vplyv ale bude obmedzený. Ovplyvní skôr celý región, nielen slovenskú korunu,“ dodal díler.
(bro, reuters)