Čo urobí Saddám? Ostane alebo už utiekol?

Prvé bomby nasmerované na Bagdad mali jediný cieľ – bol ním Saddám Husajn. Ten sa vraj nachádzal v jednom bagdadskom dome, kde mal rokovať s velením armády.

Krátko po prvom útoku sa Saddám prihovoril Iračanom v televízii. Špekuluje sa, či nešlo o dvojníka, alebo o televízny záznam.

Experti sa preto zaoberajú otázkou, čo Husajn urobí. Bude čakať na svojho úhlavného nepriateľa v Bagdade alebo mesto opustí? Podľa pozorovateľov existujú tri možné scenáre.

Nemecký publicista a expert na Blízky východ Peter Scholl-Latour je presvedčený, že Husajn ostane v Bagdade. „Kam by išiel. Vie, že CIA má rozkaz zabiť ho,“ povedal pre ZDF-Morgenmagazin. „Saddám si nerobí ilúzie o svojom osude. Ten muž je politický gangster. Ale je odvážny. Zahynie ako hrdina arabského sveta,“ tvrdí Scholl-Latour, o ktorom vravia, že pozná psychiku diktátora lepšie ako ktokoľvek iný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ulrich Tilgner, bagdadský korešpondent ZDF, si naopak myslí, že Saddám opustil mesto už v utorok večer a schoval sa v byte ďaleko od miesta bojov. Urobil to aj počas prvej vojny v Perzskom zálive v roku 1991. Keď vtedy opustil Bagdad, vedelo o tom len niekoľko ľudí.

Možným scenárom by bol aj útek do jedného z bunkrov juhoslovanského typu. Podľa juhoslovanského stavebného inžiniera má Irak také stabilné bunkre, že v nich môže Husajn bez problémov prežiť letecké útoky. Bunker sa nachádza asi 30 metrov pod zemou. Ide o podobný úkryt, aké sa stavali v bývalej Juhoslávii za Titových čias. Tento typ bunkra už odolal vojne v Perzskom zálive v roku 1991, vojne v Bosne v rokoch 1991 až 1995 aj leteckým útokom NATO na Juhosláviu v roku 1999. V bunkri môže prežiť až 500 ľudí, ktorí majú dostatok vzduchu, jedla, vody a paliva na jeden mesiac. „Keď sú uzavreté všetky východy, môžu prežiť len 96 hodín,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa USA Today trénovali elitné jednotky a agenti CIA mesiace honbu na Husajna a jeho synov. „Očakáva sa, že (Saddám) bude zabitý v najbližších dňoch,“ cituje denník úradníkov Pentagonu.

Bývalý americký minister zahraničných vecí Alexander Haig pre agentúru Reuters povedal, že pred 12 rokmi mal Husajn pripravené lietadlo a od úteku do severnej Afriky ho delili len hodiny. „Keby sme boli (v ťažení) pokračovali ešte pár hodín, bol by odišiel aj so svojou vládou. Tomu hovorím chybný strategický úsudok.“

Spojené štáty nemienia urobiť rovnakú chybu dvakrát. Na Husajna sa teraz zamerali ako na prvého.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  3. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Zlatý sen vo vzduchu
  2. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  3. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  4. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  6. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 373
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 606
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 679
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 185
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 022
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 232
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 218
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 119
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu