Bola to len predohra, veľký tresk príde

Len málokto čakal, že táto vojna sa začne tak potichu. Informácie, ktoré prichádzali z Pentagonu, naznačovali, že druhá vojna v zálive bude niečo ako veľký tresk. Hneď v prvých hodinách malo padnúť na Irak niekoľko stoviek najmodernejších bômb a striel.

Vzápätí mali napochodovať pozemné jednotky.

Nič také sa včera nadránom nestalo. Na začiatku spojeneckého útoku bolo niekoľko ojedinelých výbuchov. Ich cieľom vraj bolo zlikvidovať Saddáma Husajna.

Prekvapenia

Je teda začiatok tejto vojny z hľadiska taktiky šokom? Stalo sa niečo, čo by prekvapilo analytikov? V podstate nie. Všetci sú totiž presvedčení, že skutočná vojna, taká ako ju týždne dopredu opisovali, ešte len príde.

Prekvapením je však určite to, že útok sa nezačal hlboko v noci, ale prišiel v čase, keď v Bagdade svitalo. „Vždy ide aj o moment prekvapenia a myslím, že sa nám to podarilo. Ďalšie prekvapenia ešte prídu,“ povedal poradca Pentagonu a šéf analytického zboru amerického ministerstva obrany Richard Perle.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Psychologická vojna

Podľa analytikov to môže byť súčasťou psychologickej vojny: informácie, ktoré prenikali z Pentagonu, hovorili o útoku v tme - teraz prišiel za svetla. To Iračanom ukazuje, že spojenci môžu udrieť kedykoľvek. Ich technika a neviditeľné lietadlá im to jednoducho umožňujú.

Odborníci tvrdia, že bombardovacia predohra je pokusom o posledný tlak na Irak: všetko vraj napovedá tomu, že v podobnej forme by Američania mohli pokračovať aj dnes a možno ešte aj zajtra. Tieto dva-tri dni sú poslednou skúškou, či sa iracký režim nezačne rúcať zvnútra. Američania aj preto zhadzovali na Irak milióny letákov, v ktorých vyzývali irackých vojakov, aby nebojovali. Veľmi rýchlo sa tiež dostali na vlny irackého rozhlasu a v arabčine zvestovali podobné odkazy.

SkryťVypnúť reklamu

Psychologický tlak nemusí byť úplne neúčinný: ojedinelé dezercie irackých vojakov naznačujú, že nie všetkých vojna za Saddáma nadchýna.

Prečo opatrne a kto môže odporovať

Experti už dopredu naznačovali, že bežná iracká armáda je v takom úbohom stave, že nemožno čakať tuhé boje. Tie sa čakajú v podstate len v okolí Bagdadu, kde Saddám sústredil elitné Republikánske gardy. Aj preto prvé bomby a rakety padali práve na Bagdad.

Opatrnosť v útokoch vojenskí analytici vysvetľujú tým, že Američanom ide hlavne o Saddáma a čo najmenej civilných obetí. Preto sú terče vyberané veľmi citlivo. Vojna, ktorú svet tak veľmi nechcel, by mohla byť v kríze už na začiatku, ak by hneď v prvú noc televízie ukazovali desiatky civilných obetí.

Šok a hrôza

Veľký tresk, ktorý by mal vojnu rozhodnúť, ale pravdepodobne ešte príde. Mohlo sa tak stať už dnes v noci, ale môže to trvať aj dni. „Možné sú dva scenáre: buď tieto precízne cielené akcie budú úspešné, a potom by to mohla byť tá najrýchlejšia a najjednoduchšia vojna v histórii, alebo - a to je pravdepodobnejšie - to nebude fungovať stopercentne, a potom bude musieť prísť druhá fáza,“ hovorí Barthelemey Courmont z francúzskeho Inštitútu medzinárodných a strategických štúdií. „Tou bude masívne bombardovanie a synchrónne s ním napochodujú aj pozemné jednotky.“

SkryťVypnúť reklamu

Prečo sa tak nestalo už včera v noci? Americké médiá tvrdia, že Bush zmenil taktiku na poslednú chvíľu: Biely dom dúfal, že jednou ranou zabije Saddáma aj jeho prisluhovačov. V hre bol ale ešte jeden moment: Turecko v stredu ešte stále neotvorilo Američanom svoje územie. Washington preto potreboval ukázať, že vojna sa začína a teraz čaká na Ankaru. Tá už včera zareagovala a otvorila Američanom vzdušný priestor. Súčasťou šokujúceho útoku má byť atak zo všetkých strán: z Kuvajtu na juhu, z Turecka na severe, z Červeného mora na západe a z Ománu a Kataru na juhovýchode.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  3. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Zlatý sen vo vzduchu
  2. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  3. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  4. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  6. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 373
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 606
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 679
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 185
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 022
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 232
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 218
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 119
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu