Včera otvorili aj školy, hoci pôvodná informácia znela, že po začiatku útoku na Irak budú mať deti prázdniny. Mnohé triedy však zívali prázdnotou. Rodičia sa rozhodli deti nechať doma, keď sa dozvedeli, že v niektorých školách sú nefunkčné alebo príliš malé kryty.
O útoku na Irak bola vláda v Jeruzaleme informovaná v predstihu tak, ako to Američania sľúbili. V médiách sa špekulovalo, že Izrael túto informáciu nedostane pre úniky informácií v predchádzajúcich dňoch. Izraelský premiér Ariel Šaron tvrdí, že pravdepodobnosť, že by Irak zaútočil na Izrael, je jednopercentná, krajina však musí byť pripravená na 100 percent.
Od utorka sú v pohotovosti protiraketové strely Patriot a Arrow. Sú sústredené v okolí Tel Avivu a Haify. Tieto mestá v roku 1991 Irak ostreľoval raketami Scud.
Letecké spoločnosti British Airways, KLM a Lufthansa zrušili lety do Izraela. V permanencii sú však vnútroštátne linky, hlavne do juhoizraelského letoviska Eilat, ktoré je mimo dosahu irackých rakiet. Nejde o žiadny masový exodus. Hovorí sa o stovkách Izraelčanov, ktorí sa v obavách pred útokom presúvajú na juh.
Paradoxne sa za bezpečné mesto považuje aj Jeruzalem, ktorý je častým terčom teroristov.
V pohotovosti je izraelské vojenské letectvo, bola povolaná časť záloh. Nemocnice majú pripravené miestnosti na dekontamináciu osôb zasiahnutých prípadným chemickým útokom. O možnosti, že by Saddám Izrael zasiahol chemickými alebo biologickými zbraňami, sa hovorí stále. Podľa časti analytikov je to nepravdepodobné, iní však tvrdia, že v posledných fázach vlády bude Saddámovo počínanie nepredvítateľné.
Na palestínskych územiach demonštrovala asi tisícka Palestínčanov. Pálili americké zástavy a volali na slávu Saddámovi. Oficiálne palestínske velenie na útok nereagovalo. Pravdepodobne bude opatrnejšie ako v roku 1991, keď Iraku vyjadrilo podporu. (mik)