Veľká Británia - stála pevne na strane Spojených štátov, premiér Tony Blair ale neprehovoril k národu hneď po začatí bojov. S televíznym príhovorom mal vystúpiť až vo chvíli, keď sa do vojenských akcií zapoja aj britské jednotky. Hlavné slovo zatiaľ mali jeho kľúčoví ministri - šéf obrany Geoff Hoon a diplomacie Jack Straw. Hoon v parlamente varoval, že vojna nemusí byť krátka. Straw zdôraznil humanitárny aspekt akcie a povinnosť pomôcť po vojne pri rekonštrukcii krajiny. Európu vyzval, aby zaujala jednotné stanovisko.
Francúzsko - prezident Jacques Chirac vyjadril ľútosť, že koalícia vedená Spojenými štátmi bez mandátu OSN začala vojenské operácie v Iraku. „Nech už bude tento konflikt trvať akokoľvek dlho, bude mať vážne dôsledky na budúcnosť.“ Zdôraznil, že Francúzsko sa s mnohými ďalšími štátmi až do poslednej chvíle snažilo ostatných presvedčiť, že nevyhnutné odzbrojenie Iraku sa dá dosiahnuť mierovým spôsobom. Chirac reagoval ostrejšie než francúzske ministerstvo zahraničia. Upresnil, že OSN je jediným legálnym rámcom na budovanie mieru.
Rusko - prezident Vladimir Putin vystúpil v jednom z najostrejších prejavov proti americkému zásahu v Iraku. Povedal, že vojna je nespravodlivá a musí sa rýchlo skončiť. „Nedostali sme žiadnu odpoveď na hlavnú otázku. ktorá znie: sú v Iraku skutočne zbrane hromadného ničenia a ak áno, ktoré to sú,“ povedal zachmúrene. „Vojenská akcia je veľkou chybou,“ dodal v televíznom vystúpení.
Čína - vyzvala na okamžité zastavenie vojenskej operácie. Útok USA je podľa Pekingu porušením medzinárodných noriem a ohrozuje svetový mier. „Vyzývame zúčastnené krajiny, aby prestali používať silu a zastavili vojenské akcie. Iracká otázka sa musí vrátiť do OSN na politické riešenie,“ povedal hovorca čínskeho ministerstva zahraničia.
Nemecko - Nemecký kancelár Gerhard Schröder povedal, že rozhodnutie začať vojnu bolo „zlým rozhodnutím“ a vojna sa musí skončiť rýchlo. Pred novým svetovým poriadkom, v ktorom by dominovali Spojené štáty, varoval minister zahraničia Joschka Fischer. Vyslovil sa za ďalšie posilňovanie OSN.
OSN - Generálny tajomník Kofi Annan vyzval obe strany, aby spravili všetko pre ochranu civilného obyvateľstva. Povedal, že v myšlienkach je s irackým ľudom, ktorý čelí ďalšej skúške. Milióny ľudí na svete sú podľa jeho slov sklamané začiatkom vojny.
NATO - Generálny tajomník aliancie George Robertson dúfa, že sa vojna v Iraku skončí čo najskôr. „Myšlienkami som v týchto ťažkých dňoch s koaličnými jednotkami a irackým ľudom.“
Vatikán - Pápežov hovorca Joaquin Navarro-Valls oznámil, že Ján Pavol II. cíti hlbokú bolesť nad začatou vojenskou operáciou proti Iraku. Pápež slúžil omšu za mier.
(mch, čtk, reuters, tasr)