Bratislava 20. marca (TASR) - Doterajšie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o Iraku dávajú mandát na zákrok, k akému pristúpili USA v spolupráci s medzinárodnou alianciou. Uviedol to dnes pred novinármi minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.
Slovenská diplomacia vychádza z toho, že terorizmus a šírenie zbraní hromadného ničenia predstavuje jednu z najvážnejších bezpečnostných hrozieb. "Slovensko v takejto vážnej chvíli eskalácie konfliktu stojí na strane demokracie a tých síl, ktoré presadzujú stabilitu vo svete," konštatoval Kukan. Svojím postojom sa Slovensko podľa neho jednoznačne medzinárodno-politicky profiluje, stáva sa súčasťou diania a rozhodovania v kľúčových otázkach medzinárodnej bezpečnosti.
Podľa ministra neporušili USA ozbrojeným zásahom medzinárodné právo. "Mandát OSN na zásah proti Iraku sa napĺňal cez viac ako desiatku rezolúcií počas dvanástich rokov," konštatoval.
Slovensko sa podľa Kukana v rámci svojich možností aktívne spolupodieľa na odvrátení hrozby nevypočítateľného irackého režimu prostredníctvom protichemickej jednotky v súlade s mandátom OSN. "Misia našich vojakov v krízovom regióne je humanitárna a primárne zameraná na odstraňovanie následkov prípadného útoku zbraní hromadného ničenia zo strany Iraku," povedal.
OSN by podľa Kukana mala zaujať vedúcu pozíciu v následnom procese stabilizovania situácie v Iraku. Vyjadril taktiež presvedčenie, že rozpory, ktoré iracká kríza vyvolala v rámci NATO, Európskej únie a OSN, budú prekonané potrebou spoločného postupu v rámci súčasných i budúcich výziev, spojených najmä s medzinárodným terorizmom. "Ako budúci člen EÚ považujeme za nevyhnutné nájdenie vhodného mechanizmu efektívneho a spoľahlivého fungovania spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky, ako aj spoločnej európskej bezpečnostnej a obrannej politiky", dodal.