Prievidza 20. marca (TASR) - Takmer sto žiakov základných umeleckých (ZUŠ) škôl zo západného a stredného Slovenska sa dnes zúčastnilo na súťažnej vokálnej prehliadke Stančekova Prievidza. Usporiadala ju už po šiesty raz ZUŠ v Prievidzi, ktorá nesie meno po prievidzskom rodákovi, významnom hudobnom skladateľovi, dirigentovi a pedagógovi Ladislavovi Stančekovi (1898-1979).
Mladí speváci súťažili v piatich vekových kategóriách. Pre mladších žiakov bolo povinnosťou zaspievať aj jednu zo Stančekových piesní. Starší a vyspelejší žiaci si vybrali náročnejšie skladby od Schneidera-Trnavského, Hirnera, Dvořáka, Beethovena, Brahmsa, Glucka, Mozarta a ďalších.
Podľa riaditeľky prievidzskej ZUŠ Gabriely Tunáčkovej súťaž mala tradične vysokú úroveň. Splnila svoj cieľ v popularizácii tvorby L. Stančeka. Využili ju tiež pedagógovia na vzájomnú výmenu skúseností.
Stanček pochádzal z hudobníckej rodiny, už jeho prapraotec údajne bol vynikajúcim huslistom a spevákom. Otec Ladislavovi od malička vštepoval lásku k hudbe. Naučil sa hrať na husliach, klavíri i organe. Študoval na Učiteľskom ústave v Turčianskych Tepliciach a potom na Konzervatóriu v Brne. Pôsobil v Bratislave ako organista a učil na Hudobnej a dramatickej akadémii. Od roku 1935 bol pedagógom na Učiteľskom ústave v Spišskej Kapitule. Viedol Spišský učiteľský spevokol. Posledné roky svojho života strávil vo svojom rodisku. Písal komorné skladby, melodrámy a venoval sa aj úprave ľudových piesní. Je tiež autorom viacerých hudobno-teoretických prác.