Washington 20. marca (TASR) - Americký prezident George W. Bush sa radí pri všetkých rozhodnutiach týkajúcich sa irackej vojny so svojím vojnovým kabinetom, do ktorého patrí jeho päť najužších spolupracovníkov.
Richard Cheney - 62-ročný americký viceprezident pôsobil v najrôznejších funkciách počas vlády štyroch prezidentov a okrem toho dokázal pri podnikaní zarobiť milióny. Ako minister obrany za vlády Bushovho otca viedol vojnu v Perzskom zálive v roku 1991. Konzervatívny politik sa už dlhšie vyslovuje za zvrhnutie režimu Saddáma Husajna a to aj individuálnou cestou.
Donald Rumsfeld - 70-ročný americký minister obrany je priamy a šarmantný. Za ironickým smiechom sa však skrýva pravý konzervatívny politik, ktorý má často málo porozumenia pre diplomatickú citlivosť. Jeho poznámky na adresu starej Európy boli provokujúce. Rumsfeld pôsobil vo funkcii šéfa Pentagónu už za republikánskeho prezidenta Geralda Forda.
Colin Powell - Takmer 67-ročný americký minister zahraničných vecí má za sebou 35-ročnú vojenskú kariéru. Počas vojny v Perzskom zálive bol šéfom generálneho štábu. Aj napriek svojej vojenskej minulosti je Powell považovaný v rámci Bushovho najužšieho kruhu za holubicu medzi jastrabmi. Opakovane sa energicky vyslovoval za to, aby si USA pred použitím sily zabezpečili súhlas OSN.
Condoleezza Riceová - 48-ročná poradkyňa pre národnú bezpečnosť je jednou z najvplyvnejších žien v krajine. Profesorka politiky čiernej pleti má absolútnu dôveru prezidenta Busha, ktorý si od nej nechá poradiť prakticky pri každom zahraničnopolitickom rozhodnutí. Podobne ako Cheney a Rumsfeld aj "Condi" patrí ku konzervatívnemu krídlu Bushovho štábu. Podľa mediálnych správ však v otázke Iraku nasledovala Powellovu líniu.
George Tenet - Šéf Ústrednej spravodajskej služby (CIA) patrí od 11. septembra 2001 ku každodenným návštevníkom Bieleho domu. Každé ráno informuje prezidenta o bezpečnostnej situácii vo svete. Ešte minulý rok na jeseň vyhlásil, že Irak nepredstavuje pre USA žiadne nebezpečenstvo. Naopak, podľa neho vzniká nebezpečenstvo, že vojna proti Iraku povedie k novým teroristickým útokom. Syn gréckych imigrantov bol šéfom CIA ešte za vlády prezidenta Billa Clintona v roku 1997.