Prezident Pascal Couchepin pred poslancami uviedol, že ľutuje vojenský zásah vedený USA, pričom pripomenul, že sa uskutočňuje bez súhlasu OSN.
"Keď prepukne ozbrojený konflikt, neutrálne Švajčiarsko sa na ňom nezúčastní. To však neznamená, že zostávame ľahostajní, keď ide o vážne hrozby, ktoré predstavuje šírenie zbraní hromadného ničenia a teroristické činy," vyhlásil Couchepin.
Počas vojny v Perzskom zálive v roku 1991, Švajčiarsko taktiež zakázalo prelety bojujúcich strán nad svojim územím, pričom povolilo lety iba ambulanciám. Tento zákaz by však mohol v súčasnosti skomplikovať lety amerických lietadiel medzi Perzským zálivom a americkými vojenskými základňami v Nemecku a Británii.
Americkí diplomati v Berne ešte minulý mesiac uviedli, že rešpektujú neutralitu Švajčiarska. Sedemčlenný švajčiarsky kabinet sa rozhodol v súčasnej situácii uplatniť prísne pravidlá neutrality z toho dôvodu, že USA nemajú podporu BR OSN.
Bern v tejto súvislosti zakázal vojenské exporty do všetkých krajín zúčastňujúcich sa vo vojne v Iraku, ktoré posielajú jednotky alebo poskytujú materiál.
V krajine sa začali zároveň dnes uskutočňovať viaceré protestné demonštrácie proti americkému vojenskému útoku. Protestov sa mali zúčastniť tisícky osôb a ich počet stále narastá.
Najväčšie demonštrácie sa uskutočnili v Berne a Ženeve. Podľa informácií švajčiarskej polície sa ich zúčastnilo 5000 osôb. ďalšie stovky prevažne študentov protestovali proti USA v Bazileji a v Zürichu.