Paríž 20. marca (TASR) - Francúzsky prezident Jacques Chirac vyjadril v mene svojej krajiny ľútosť nad vypuknutím vojny v Iraku a obavy z budúcnosti bez ohľadu na to, ako dlho konflikt potrvá. Francúzsko naďalej zostáva presvedčené, že právo podnikať kolektívne kroky za mier má jedine svetová organizácia OSN.
"Francúzsko ľutuje, že došlo k tomuto zásahu bez súhlasu OSN," uviedol vo vyhlásení francúzsky prezident, ktorý vytrvalo oponoval úsiliu USA a Veľkej Británie získať súhlas OSN s útokom na Irak. Vyjadril nádej, že vojenské operácie budú "čo možno najrýchlejšie, spôsobia čo najmenej obetí na životoch a nepovedú k humanitárnej katastrofe".
Chirac varoval, že "bez ohľadu na to, ako dlho vojenský konflikt potrvá, bude mať veľmi vážne následky pre budúcnosť. Musíme sa preto spojiť so svojimi spojencami i celým medzinárodným spoločenstvom a spoločne sa zaoberať výzvami, ktoré nás čakajú," zdôraznil Chirac.
Ankara - Turecký prezident Ahmet Necdet Sezer vyjadril pochybnosti nad legitímnosťou jednostranného vojenského zásahu USA proti Iraku.
Podľa Sezera mala Bezpečnostná rada OSN dostať šancu na ukončenie procesu riešenia irackej krízy. "Nepovažujem za správne, že USA sa správali jednostranne skôr, než tento proces skončil," dodal Sezer. Jeho slová pridali váhu nesúhlasu, ktorú vyjadrili poslanci tureckého parlamentu, keď nepovolili americkým lietadlám využívať turecké základne ani na dotankovanie.
Turecký parlament by mal dnes hlasovať o vyslaní vojakov do severného Iraku, kde by mali brániť možnému prílevu utečencov. Podľa pozorovateľov však Ankara skôr chce zabrániť prípadným pokusom irackých Kurdov vyhlásiť samostatnosť. Takýto krok by podľa totiž mohol viesť k nepokojom zo strany Kurdov žijúcich v Turecku, obáva sa Ankara.