Washington/Brusel 20.marca (TASR) - Spor medzi USA a viacerými odporcami vojny v Iraku ohrozuje aj obchodné vzťahy. Väčšina hlasov v americkom Kongrese žiada tvrdší postoj Ameriky ku krajinám, ktoré nepodporili vojenské ťaženie v Iraku.
Európa sa musí podľa amerického senátu pripraviť na to, že USA podajú na Svetovú obchodnú organizáciu (WTO) žalobu kvôli zákazu dovozu mnohých geneticky manipulovaných potravín. "Otázkou nie je či, ale kedy bude sťažnosť podaná." Už v januári pohrozil žalobou Robert Zeollick, v americkej vláde zodpovedný za obchod. Európanom vyčítal, že konajú nemorálne, pretože nútia mnohé rozvojové krajiny k odmietnutiu geneticky vyrobených potravín, napríklad kukurice a sóje.
Rusku, ktoré podobne ako Nemecko a Francúzsko nepodporilo vojenské ťaženie v Iraku, tiež hrozia na základe požiadaviek viacerých senátorov obchodné sankcie. Otázna je teraz aj podpora Ruska pri vstupe do WTO zo strany USA.
S dodatočnými ťažkosťami v obchode musí rátať aj Mexiko a Kanada, ktoré sú tiež proti vojne v Iraku. Medzi USA, Mexikom a Kanadou, ktoré sú partnermi v dohode NAFTA, existujú už v súčasnosti početné nevyriešené diskusie. Členovia amerického kongresu sa hnevajú aj na Chile, ktorá pred niekoľkými dňami predložila Organizácii Spojených národov (OSN) návrh na kompromis v Iraku. Momentálne nemožno vylúčiť ohrozenie ratifikácie dohody o voľnom obchode medzi Amerikou a Chile, ktorá bola uzatvorená koncom minulého roka. Na druhej strane sa v senáte diskutuje o mimoriadnych obchodných výhodách pre krajiny, ktoré stoja na strane USA. Informoval o tom nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.