Bagdad/Kuvajt/Dubaj/Washington 20. marca (TASR) - Spojené štáty dnes za úsvitu spustili letecký útok na Irak. Začiatok vojenskej operácie proti režimu irackého prezidenta Saddáma Husajna potvrdil po tretej hodine ráno SEČ Biely dom a o 4.15 SEČ aj prezident George W. Bush v prejave k národu.
Krátko predtým sa v Bagdade rozozvučali sirény signalizujúce letecký poplach. Za nimi nasledovalo niekoľko silných výbuchov a v meste bolo počuť zvuk lietadiel a protileteckej paľby. Ulice boli vyľudnené, obyvatelia sa v očakávaní útoku poukrývali do krytov a pivníc.
Američania podnikli za úsvitu tri vlny útokov na Bagdad. Prvé výbuchy sa ozvali z južných a východných predmestí Bagdadu a zamerali sa oblasti, kde sa pravdepodobne zdržiavali vedúci predstavitelia irackého režimu. Zo zasiahnutých miest sa zdvihli tmavé oblaky dymu. Neskôr sa ozvali výbuchy aj v centre Bagdadu.
Prvá vlna vzdušného útoku mala povahu ohraničeného bombardovania takzvanými neviditeľnými lietadlami F-117 a strelami s plochou dráhou letu Tomahawk. Sirény oznámili koniec prvej vlny náletov asi dve a pol hodiny po jej spustení. Iba o niekoľko minút neskôr zazneli znova, aby varovali obyvateľstvo, po čom mestom otriaslo niekoľko nových explózií.
V rámci ranných náletov odpálila americká armáda viac ako 40 rakiet s plochou dráhou letu na ciele v Bagdade. Strely boli vypálené zo štyroch amerických vojenských lodí a dvoch ponoriek rozmiestnených v Stredozemnom a Červenom mori a v Perzskom zálive. Útok z mora dopĺňalo bombardovanie neviditeľných bojových lietadiel typu F-117 Nighthawk, ktoré zhadzovali 900-kilogramové laserom navádzané bomby. Admirál americkej lietadlovej lode USS Abraham Lincoln Timothy Keating označil útok za "Operáciu iracká sloboda". Britské letectvo sa dnešných útokov nezúčastnilo.
Americké jednotky zasiahli "vybrané ciele vojenského významu", oznámil Bush Američanom. Ranné útoky boli namierené proti najvyšším predstaviteľom irackého vedenia a došlo k nim po tom, ako tajné služby varovali pred hrozbou premrhania dobrej príležitosti na útok. CIA údajne lokalizovala miesto, kde sa mal Husajn stretnúť so svojím vedením. Na schôdzke malo byť prítomných päť irackých predstaviteľov, hovorca britskej armády v Katare však odmietol uviesť, o koho išlo. Povedal len toľko, že úder riadenými strelami Tomahawk mal byť "varovným výstrelom" a spojenecké sily si stále želajú, aby Husajn kapituloval.
Niekoľko hodín po začiatku ofenzívy, ktorá mala byť namierená na najvyššie iracké vedenie, sa však Saddám Husajn objavil v štátnej televízii, dokazujúc národu i intervenujúcim vojskám, že je stále nažive. Odetý vo vojenskej uniforme a s vážnou tvárou vyzval iracký ľud, aby svoju vlasť bránili proti agresorom. Prezidenta USA označil za "malého zločinca Busha", ktorý spáchal zločin proti ľudskosti.
Iracká vláda vyhlásila, že na predmestiach Bagdadu bolo počas náletov zasiahnutých niekoľko civilných cieľov a utrpelo pri nich zranenia veľa civilistov. K škodám došlo údajne v oblasti Dúra - juhovýchodnej štvrti Bagdadu, kde sa nachádza aj rafinéria ropy. Podľa vysokopostaveného zástupcu ministerstva informácií tu bolo zasiahnutých veľa civilných cieľov a zranených bolo mnoho civilistov.
Ruská televízna spoločnosť ORT predtým informovala, že americké útoky na Bagdad si už vyžiadali najmenej desať obetí na životoch, tieto správy zatiaľ oficiálne zdroje nepotvrdili.
Americká strana hlásila úspešný zásah cieľov v južnom Iraku. Na kuvajtsko-irackom pohraničí došlo k delostreleckej výmene, ktorú začala iracká strana a americká opätovala. Došlo k nej v oblasti kuvajtského ropného poľa Rutka, západne od hlavnej diaľnice medzi Kuvajtom a irackou Basrou. Pole uzavreli už pred niekoľkými týždňami v rámci bezpečnostných opatrení.
Pred delostreleckou paľbou došlo v oblasti asi k 20 výbuchom, spôsobených pravdepodobne mínometmi. Explózie sa ozývali zvnútra Iraku blízko kuvajtských hraníc.
Predstavitelia kuvajtského ministerstva obrany informovali o dvoch irackých raketách, ktoré údajne dopadli v severnej časti Kuvajtu pri hrebeni Mutláa severne od mesta Džahra. Podľa kuvajtskej štátnej televízie išlo o dve trojtonového rakety stredného doletu, ktoré niesli konvenčné bojové hlavice.
Kuvajt v súvislosti so začiatkom vojenskej operácie americko-britských vojsk proti Iraku vydal úplný zákaz navigácie malých lodí a plachetníc vo svojich výsostných vodách. Podľa ministerstva ropného priemyslu ide o predbežné bezpečnostné opatrenie "vzhľadom na to, čo sa deje". Nakladanie ropy nie je vývojom situácie ovplyvnené.
Objavili sa aj správy, že iracké jednotky krátko po útoku Američanov zapálili niekoľko ropných veží pri juhoirackom meste Basra. Túto informáciu priniesla kuvajtská televízia, iracký minister ropného priemyslu Amir Muhammad Rašíd ju však dementoval a poprel, že pri Basre horia ropné vrty. Správa je podľa jeho slov zavádzajúca a zaujatá" a je len "filmom amerických gangov".
Popredný predstaviteľ amerického Pentagónu vyhlásil, že prvé letecké útoky na Bagdad mali obmedzený charakter a boli predohrou k intenzívnejším vojenským operáciám. "Nie je to deň A", uviedol predstaviteľ Pentagónu. Nálety boli akousi úvodnou fázou ohlasovanej masívnej ofenzívy, v rámci ktorej má americká armáda v úmysle zhodiť na Irak vyše 3000 tzv. inteligentných bômb a spôsobiť irackej strane "šok a úžas".
Obmedzené nálety USA na Irak budú podľa jedného z veliteľov amerických síl v Kuvajte pokračovať aj nasledujúce dva až tri dni. Spresnil, že plánované útoky amerických lietadiel budú vylepšenou, resp. posilnenou verziou bombardovania, ktoré v posledných rokoch uskutočňovali americko-britské hliadky v bezletových zónach nad severným a južným Irakom.
Po masívnej leteckej ofenzíve má nastúpiť pozemné vojsko, ktoré je už v počte 50.000 mužov pripravené na hraniciach s Kuvajtom. Hovorca britských kráľovských síl v Kuvajte potvrdil, že pechota na južnom fronte zatiaľ nedostala žiadny rozkaz na pozemný útok. Pokoj na frontových líniách potvrdili aj spravodajcovia agentúry Reuters v Kurdistane v severnej časti Iraku.