
Bratislava 20. marca (TASR) - Tým, že Slovensko reagovalo na požiadavku americkej strany, či už vyslaním protichemickej jednotky alebo otvorením vzdušného priestoru a pozemnej infraštruktúry, sa nestalo účastníkom vojny v Iraku.
Po rokovaní Bezpečnostnej rady SR to povedal predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda. Pokračoval, že základným právnym rámcom pre SR sú v tejto súvislosti rezolúcie OSN od roku 1990 až po rezolúciu 1441. "To je základný právny rámec a mantinely, v ktorých sa pohybujeme," dodal premiér.
Slovenská protichemická jednotka má podľa neho mandát na možné prekročenie kuvajtsko-irackej hranice. "Aj takýto mandát naša jednotka získala v Národnej rade SR," dodal.
Spojenci využili v posledných hodinách slovenský vzdušný priestor na prelety. Dodnes to bolo tesne cez sto preletov a dva transporty, ktoré prešli územím SR.
Slovensko podľa Dzurindu už teraz poskytuje humanitárnu pomoc a to pôsobením chemikov, aj keď zatiaľ len potenciálne. "Naši vojaci nebudú rozlišovať medzi obyvateľmi Kuvajtu a Iraku, či vojakmi a civilistami," konštatoval. Po zvrhnutí režimu Saddáma Husajna podľa neho prispejeme aj finančne.
V súčasnosti je prioritnou úlohou, aby SR bola platným členom medzinárodnej koalície a aby sa utrpenie irackých ľudí skončilo čo najskôr. "Aby sme čo najskôr zbavili svet hrozby použitia zbraní hromadného ničenia rukami šialencov a teroristov," zdôraznil Dzurinda.