Bratislava 20. marca (TASR) - Najvyšší režim ochrany zodpovedajúci krízovému ohrozeniu majú od vypuknutia vojenského konfliktu v Iraku traja najvyšší ústavní činitelia SR a šéfovia silových rezortov. Podobne aj britská a americká ambasáda sídliace v Bratislave majú posilnenú ochranu na tretí stupeň.
Z bezpečnostných dôvodov bude v centre Bratislavy v priebehu dnešného dňa uzavretá Panská ulica, na ktorej sa nachádza Veľvyslanectvo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie, pripravená je aj ťažká technika, povedal pre TASR riaditeľ Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií Ján Packa. Okolie americkej ambasády má zvýšenú ochranu už od teroristických útokov na USA v septembri 2001. Ostatné zastupiteľské úrady fungujú momentálne v režime zvýšenej pohotovosti, teda ich ochrana predstavuje druhý stupeň.
Šéf ochrankárov spresnil, že preventívne opatrenia sa týkajú najmä obmedzenia pohybu osôb na potenciálne ohrozených miestach a ich sprísnenej kontroly. V exponovaných oblastiach sa musia všetky motorové vozidlá podrobovať pyrotechnickej kontrole. "...plus skrytý dozor, ktorý bežný občan nezaregistruje a ktorý z bezpečnostných dôvodov nie je vhodné špecifikovať," dodal Packa.
Pri tejto príležitosti apeluje na občanov, aby si pozornejšie ako inokedy všímali svoje okolie a akékoľvek podozrivé javy hlásili polícii. To, čo sa inokedy javí ako banalita, môže mať vo vzniknutej situácii zásadný význam, vysvetlil.
Podľa Packu sú kapacity Úradu na ochranu ústavných činiteľov momentálne plne vyťažené, jeho pracovníci si až do skončenia krízového stavu nemôžu brať dovolenky.
Zvýšené nároky na ochranu a bezpečnosť exponovaných osôb a miest sú podľa jeho slov zatiaľ hradené z rozpočtovej kapitoly úradu, kde sa počíta aj s mimoriadnymi udalosťami. Náklady na zvýšené bezpečnostné opatrenia sa nateraz nedajú vyčísliť a budú závisieť od dĺžky trvania krízového stavu. Šéf ochrankárov však dúfa, že vláda ich po skončení krízy vykompenzuje.