Bratislava 20. marca (TASR) - Deti v Iraku asi nebudú mať dostatok síl vyrovnať sa s následkami vojny. Ľahko sa môže stať, že konflikt bude mať pre ne katastrofálne dôsledky. Keď podvyživené a nezaočkované musia opustiť svoje domovy, sú vystavené značnému riziku.
Stanovisko riaditeľky UNICEF Carol Bellamyovej dnes na stretnutí s novinármi v Bratislave tlmočila hovorkyňa Slovenského výboru UNICEF Zuzana Alnerová. Podľa Bellamyovej dodal UNICEF do Iraku vysokonutričné potraviny pre 400 tisíc podvyživených detí. V Iraku však žije viac ako milión takýchto detí. Proti kiahniam zaočkovali každé dieťa pod päť rokov, no nemali čas imunizovať aj všetky deti do 12 rokov.
UNICEF spolupracoval s irackou vládou aj na zabezpečení náhradných agregátov na čistenie vody a odpadových vôd pre prípad, že by boli centrálne čističky nefunkčné. Tretina predpokladaných dodávok vody pre Bagdad by bola týmto spôsobom ošetrená. UNICEF umiestnil stovky ton núdzových dodávok v Iraku a okolitých krajinách, aby v prípade potreby čo najviac urýchlil zásobovanie. Po utorkovom odsune pracovníkov Spojených národov z Iraku humanitárnu prácu v krajine zabezpečuje 160 miestnych zamestnancov.
"Deti budú v tejto vojne zomierať, to je fakt. Otázka znie, koľké môžeme zachrániť. To sa teraz pre nás všetkých stalo prioritou," dodala Bellamyová.
Deti tvoria polovicu irackej populácie, štvrtina z nich je chronicky podvyživená. Šesťdesiat percent obyvateľov Iraku je úplne závislých na potravinových prídeloch.