Brusel 20. marca (TASR) - Predstavitelia Európskej únie vyjadrili dnes poľutovanie nad začiatkom vojenskej operácie v Iraku a vyslovili nádej, že vojna bude čo najkratšia a prinesie čo najmenej obetí. Zároveň prisľúbili humanitárnu pomoc irackému ľudu.
Začiatok vojny je "veľmi smutným momentom a veľkým sklamaním," povedal na mimoriadnom zasadnutí Európskeho parlamentu grécky minister zahraničia Jorgos Papandreu, ktorého krajina teraz predsedá EÚ.
Minister ľutuje, že sa irackú krízu nepodarilo vyriešiť mierovou cestou, hoci grécke predsedníctvo EÚ urobilo všetko, čo bolo v jeho silách.
"Konflikt v Iraku nesmie dať priestor konfliktu medzi civilizáciami a náboženstvami," upozornil Papandreu. Iracká kríza by mala byť podľa neho pre EÚ lekciou a mala by prispieť k tomu, aby v budúcnosti bola rozdelená únia schopná spolupracovať efektívnejšie na medzinárodnej scéne.
Podľa európskeho komisára pre vonkajšie vzťahy Chrisa Pattena je začiatok vojny v Iraku "veľmi zlým okamihom" pre EÚ, OSN, NATO i transatlantické vzťahy.
"Nemožno zapierať, že ide o veľmi zlý okamih pre spoločnú zahraničnú politiku EÚ, úniu ako celok, autoritu OSN, pre NATO i transatlantické vzťahy," povedal Patten poslancom EP.
Vyzval na obnovenie dobrých vzťahov EÚ s USA, pretože Amerika a Európa môžu dosiahnuť oveľa viac, ak budú konať spoločne. Patten tiež zdôraznil, že EÚ musí napriek irackej kríze udržať dynamiku pripravovaného rozšírenia o desať nových krajín.
Predseda Európskeho parlamentu Pat Cox vyhlásil, že iracká kríza vstúpila vojnou do "novej a nebezpečnej fázy". Podobne ako ďalší rečníci vyjadril nádej, že počet obetí vojenského konfliktu bude čo najmenší a tlmočil znepokojenie nad humanitárnou situáciou v Iraku.
Aj väčšina europoslancov ľutuje začatie vojenskej operácie proti Iraku. Šéf najsilnejšej frakcie - Európskej ľudovej strany - Hans-Gert Pöttering si však myslí, že za vojnu je zodpovedný iracký prezident Saddám Husajn. Ak je cieľom vojny vrátiť Irak do rúk irackého ľudu, ako povedal (americký) prezident George W. Bush, potom ľudovci podporujú túto vojnu, dodal Pöttering.
"Hlboké poľutovanie" nad neúspechom mierových prostriedkov na riešenie krízy vyjadril šéf európskych socialistov Enrique Barón Crespo. Vyzval terajšie i budúce členské štáty EÚ, aby sa nepodieľali na tejto jednostrannej vojne bez mandátu OSN.
Veľmi ostro sa proti vojne postavili európski liberálni demokrati, podľa ktorých mal byť útok až poslednou možnosťou, keby zlyhali zbrojné inšpekcie.
"My uprednostňujeme silu argumentov pred argumentmi sily," vyhlásil líder liberálov Graham Watson. Vojnu označil za nespravodlivú a neoprávnenú. Vyzval USA a Veľkú Britániu, aby po jej skončení prevzali zodpovednosť za obnovu Iraku.