
V prípade útoku zbraňami hromadného ničenia na viacero krajín naraz sa môže česko-slovenský prápor rozdeliť na viac častí, ktoré by vykonávali nevyhnutné opatrenia v rôznych napadnutých štátoch a vedeli by chrániť aj koaličných vojakov, aj civilistov. V súčasnom zložení, keď má prápor dohromady zhruba 450 členov, ide o najväčší, najvýkonnejší, najrýchlejší a najlepšie vybavený protichemický prápor svojho druhu na svete. Predstavuje možno päťdesiat percent potenciálu všetkých spojeneckých vojsk. Má špičkové detektory chemických látok, vrátane svetovej novinky, slovenského prototypu diaľkového detektoru, špičkové laboratóriá a každý vojak má k dispozícii vyše 120 druhov výstroja a výzbroje. FOTO – TASR
V Kuvajte je momentálne 69 našich vojakov, ktorí pôsobia v rámci spoločného 1. česko-slovenského prápor radiačnej, chemickej a biologickej ochrany. Vláda a parlament pôvodne schválili vyslanie 75 vojakov.
Odchodu vojakov predchádzali vášnivé diskusie najmä na pôde parlamentu. Opoziční poslanci obvinili vládu z bojachtivosti, vláda naopak tvrdila, že vyslanie vojakov do krízovej oblasti je politicky zodpovedné rozhodnutie, lebo bude mať zásadný vplyv na budúce postavenie Slovenska.
Proti vyslaniu našich do zálivu najaktívnejšie vystupovali komunistickí poslanci. Predseda KSS Jozef Ševc sa odvolával aj na pápeža a slovenských katolíckych biskupov.
Dôkazy o irackých zbraniach hromadného ničenia, ktoré prezentoval na pôde OSN americký minister zahraničia Colin Powell, označili komunisti za frašku.
Poslanci uznesenie o vyslaní vojakov napokon schválili. Píše sa v ňom, že parlament súhlasí s pôsobením jednotky v prípadných vojenských akciách na vynútenie príslušných rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN na území Iraku v súlade s mandátom OSN.
Za hlasovali poslanci koalície okrem KDH (z KDH hlasovali za iba dvaja poslanci) a vyslanie podporilo aj šestnásť poslancov HZDS.
Autor: rf