Za akcie zodpovedá Myers
Ale pri pohľade z čisto vojenského hľadiska je mužom číslo jeden. Richard Myers, generál Air Force je totiž predsedom zboru náčelníkov štábov štyroch hlavných zložiek vojenskej sily. Má pod rukou U.S. Army (pozemnú armádu), U.S. Force (vojenské letectvo), U.S. Navy (vojenské námorníctvo) a veľmi vplyvnú zložku, U.S. Marine Corps (námornú pechotu).
Aj keď samotnému úderu bude veliť Tommy Franks, zodpovednosť ponesie v prvom rade Myers. Práve on zavelil do útoku hneď po rozhodnutí prezidenta. Presne tak ako pred dvanástimi rokmi. Vtedy velil spojeneckému úderu proti Husajnovým vojskám generál Norman Schwarzkopf a predsedom zboru náčelníkov bol generál Collin Powell.
Richard Meyers je vojenskou superhviezdou. Do terajšej funkcie ho povolal prezident George Bush. V Colorade velil Ústrednému vesmírnemu veliteľstvu, jednej z najutajenejších zložiek podliehajúcej špeciálnemu druhu velenia.
Myers pracoval na projekte hviezdnych vojen ale po ponuke od Busha sa pustil do boja proti medzinárodnému terorizmu.
Práve s jeho menom sa spája mohutný letecký úder na základne Talibanu a al-Káidy v Afganistane. Letectvo považuje za najúčinejššiu zbraň. Sám sa o tom presvedčil vo vietnamskej vojne ako bojový pilot. Začiatok patrí raketovému a leteckému prejavu. Presne podľa jeho pečiatky: generála U.S.Air Force.
Zavelí improvizátor Tommy Franks
Amerických vojakov vedie v Iraku muž, ktorý riadi vojenské operácie USA v 25 krajinách sveta. Štvorhviezdičkový generál Tommy Franks (57) už velil americkému útoku na Afganistan. Má prezývku „vojak vojakov“.
Franks už vypracoval niekoľko scenárov invázií. Na dokonalé plány neverí, rád improvizuje. „Žiadny plán nemôže prečkať prvý stret s nepriateľom.“
„Nikto nemôže nenávidieť vojnu viac než samotní vojaci,“ tvrdí trikrát zranený veterán z vojny vo Vietname.
Musí byť diplomatom a vyjednávať povolenia k preletom amerických lietadiel nad cudzím územím či rokovať o práve používať vojenské základne v najrôznejších krajinách, hlavne arabských. S väčšinou arabských vodcov má dobré vzťahy – aj vďaka schopnosti načúvať.
Generál bol pôvodne delostrelec. Ovláda modernú techniku, ale netají sa presvedčením, že k okupácii krajín sú potrební vojaci.
Začiatkom februára ho vojenská inšpekcia vyšetrovala v súvislosti s jeho manželkou Cathy, ktorej vraj umožňoval účasť na zasadaniach, kde sa prerokovávali veľmi tajné informácie.
Okrem toho vyčlenil jednu príslušníčku ozbrojených síl, aby jej bola trvalo „k službám,“ pridelil jej osobného strážcu a riadne nevyúčtoval jej lety vojenskými lietadlami. Minister obrany Donald Rumsfeld sa však za Franksa plne postavil a vyslovil mu dôveru.
Generál je puntičkár a detailista, jeho štáb vstáva o štvrtej hodine ráno. Radoví vojaci ho milujú. Nikdy od neho nepočuli veľké reči o sláve a vyššom poslaní. Zvyčajne sa medzi nich zamieša, začne si potriasať rukami a žartovať.
Britskou jednotkou je sir Mike Jackson
Britským generálom číslo jedna je sir Mike Jackson, ktorého vojaci vraj prezývajú aj „Macho Jacko“. Za posledných viac než tridsať rokov nechýbal ani na jednom mieste, kde bolo treba britského vojaka. Jeho kariéra je vzorová – špičkové vysokoškolské vojenské vzdelanie, v šesťdesiatych rokoch tri roky štúdií ruskej problematiky, pôsobenie vo vojenskej rozviedke.
Charizmatický Jackson má za sebou viacnásobné pôsobenie v Severnom Írsku, kde bolo britským jednotkám neraz horúco. Počas vojny s Argentínou o Falklandské ostrovy bol v roku 1982 na ministerstve obrany.
V deväťdesiatych rokoch potom prišli jeho balkánske cesty – najprv velil v najvyšších funkciách v Bosne v jednotkách UNPROFOR a IFOR, neskôr aj v Kosove, kde ako veliteľ mierových síl KFOR podpisoval v Prištine mierovú zmluvu s Kosovskou oslobodzovacou armádou.
Autor: MJITKA BOJANOVSKÁ,čtk