
Radový iracký vojak.
Zóna stred
Kusaj Husajn (37) sa pohybuje nenápadne v otcovom tieni. Iračania ho ale prezývajú Had. Tridsaťsedemročný Kusaj dosiaľ velil elitnej Republikánskej garde a zodpovedal za otcovu bezpečnosť. Teraz je najvyšším mužom v irackej armáde a bude brániť Bagdad. V minulosti bol zástupcom veliteľa irackej armády a velil bezpečnostným zložkám. Od roku 2000 mu bol zverený i vojenský výbor vládnej strany Baas a má tak pod palcom všetky ozbrojené zložky. Okrem toho mu podliehajú niektoré špeciálne jednotky rozviedky a spadajú pod neho i vybrané väznice. Chodí na schôdzky prezidenta s veliteľmi. Vždy je v starostlivo ušitom obleku a úctivo otcovi bozkáva ruky. Sedáva po jeho boku a robí si poznámky z prejavov. Irackí disidenti, ktorí s Kusajom v minulosti pracovali, o ňom tvrdia, že je rovnako bezcitný a krutý ako otec. Na jeho konte sú vraj životy mnohých politických oponentov. „Vláda okolo Kusaja udržiava neistotu a pestuje tak v nepriateľoch strach,“ hovorí iracký spisovateľ Harún Muhammad.
Iracká opozícia tvrdí, že v roku 1998 nechal v rámci „upratovania vo väzniciach“ popraviť tisícky politických väzňov. Konali sa vraj hromadné popravy po stovkách, aby sa v preplnených väzniciach uvoľnilo miesto pre ďalších. Podľa opozície Kusaj v roku 1996 vyviazol z pokusu o atentát na predmestí Bagdadu len s ľahkým poranením ruky.
Zóna juh
Generál Ali Hasan al-Madžíd je Husajnov bratranec a vo svete je známy aj pod prezývkou „chemický Ali“. Vyslúžil si ju po útokoch na Kurdov v roku 1988. Jeho vymenovanie na juh Iraku k mestu Basra nebolo náhodné – Američanov a Britov malo zrejme varovať pred útokom v obave pred nasadením chemických zbraní. V roku 1990 po invázii do Kuvajtu bol vymenovaný za správcu.
Zóna sever
Generál Izzat Ibrahim al-Douri patrí medzi ďalších obávaných Husajnových „chemikov“. Tento muž sa ocitol v oblasti, kde sa tiež očakáva silný spojenecký útok. S Husajnom to ťahá od prevratu ich strany Baas v roku 1968 až dodnes. Len tesne unikol zatknutiu v Rakúsku v roku 1999, kde sa tajne liečil v luxusnej klinike vo Viedni. Rakúskemu poslancovi Petrovi Pilzovi sa podarilo ho objaviť a požiadal ministerstvo spravodlivosti, aby ho zatkli. Generála však niekto varoval a Izzat Ibrahim al-Douri sa vrátil do Bagdadu. Čo sa dá od neho čakať? Asi všetko.
Zóna stredného Eufratu
Tu bude veliť najmenej známa osoba. Mizban Chádr Hadí je členom dôležitej Rady revolučného velenia. Niektorí analytici tvrdia, že práve tu sa dajú očakávať šíitske povstania proti Saddámovi – sunniti obsadili najdôležitejšie pozície v Iraku. Rebélie tu boli už aj v roku 1991, ale brutálne ich potlačili.
MAREK CHORVATOVIČ