FOTO – TASR/AP
Americký prezident George Bush sa prihovoril k národu asi 45 minút po údere. Hovoril krátko, niečo vyše štyroch minút. Odhodlane oznámil začiatok vojenských operácií. „Toto nebude kampaň polovičných opatrení. Nebudeme akceptovať iný výsledok ako víťazstvo,“ vyhlásil.
Irak a s ním celý svet potom čakal na avizované televízne vystúpenie Saddáma Husajna, na ktorého mal smerovať prvý spojenecký útok. Husajn oblečený vo vojenskej uniforme v štátnej televízii prečítal príhovor až o 6.30 SEČ. V desaťminútovej reči vyzval ľudí do boja a odsúdil americký útok. „Zločinec malý Bush spáchal hanebný zločin proti ľudskosti. Nebojím sa, nepriatelia Iraku budú porazení.“ Nebolo ale jasné, či príhovor vysielali naživo a či nebol pripravený vopred.
Politici v Spojených štátoch a Iraku boli na začiatok boja pripravení. Padali silné slová o dobre a zle, o odhodlaní bojovať do víťazného konca. Zvyšok sveta sa v prvých hodinách prizeral, rýchlo prišli len reakcie z moslimských krajín odsudzujúce Američanov. Politickí analytici v zhode s vojenskými hovorili – takmer okamžitý začiatok vojny po vypršaní ultimáta sa dal čakať.
Irak zareagoval na americký útok bleskovo v rádiu. S mobilizovaním obyvateľstva a uisťovaním o konečnom víťazstve začal Udaj Husajn, ktorý má v prezidentskej rodine pod palcom médiá. „Alah nás ochráni pred agresormi, nech Alah ochraňuje nášho vodcu. Ak bude Bush bojovať, jeho vojaci zomrú. Bratia povstaňte na svätú vojnu. Zasiahnite nepriateľa a dokážte, že sme synovia slobody a cti. Povstaňte levy. Víťazstvo s božou pomocou je blízko… porazte neveriaceho nepriateľa.“ „
Bush si vo svojom príhovore dal záležať na tom, aby zdôraznil, že nejde o vojnu proti islamu a irackým obyvateľom. „Prichádzame do Iraku s rešpektom voči jeho občanom, voči ich veľkej civilizácii a voči ich náboženským vierovyznaniam. V Iraku nemáme žiadne ambície, len odstrániť hrozbu a obnoviť vládu ľudu tej krajiny.
Americký prezident kritizovaný niektorými štátmi za to, že pred útokom obišiel Organizáciu Spojených národov, veľmi jasne v prejave zdôraznil, že USA majú podporu viac ako tridsiatich krajín. „Viac ako 35 krajín poskytuje veľmi dôležitú podporu – od používania námorných a leteckých základní, cez pomoc v oblasti spravodajstva a logistiky, po rozmiestnenie bojových jednotiek. Každá krajina tejto koalície sa rozhodla niesť povinnosť a zdieľať česť slúžiť pre našu spoločnú obranu.“
Britský premiér Tony Blair bezprostredne po spustení útoku nevystúpil, objavili sa informácie, že britské velenie v Kuvajte Američania neinformovali. Blairov hovorca ale povedal, že Biely dom o plánovanej akcii britského premiéra informoval vopred. Takúto informáciu dostal aj izraelský premiér Ariel Šaron. Austrálsky premiér John Howard v televíznom príhovor povedal, že austrálske ozbrojené sily sa pripojili k vojenským operáciám.
Iracký zástupca v OSN požiadal o zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN.