Posunutie útoku na Irak z očakávanej druhej hodiny nadránom na pol štvrtú znepríjemnilo život aj slovenským politikom, ktorí sa rozhodli byť „pri tom“ aspoň prostredníctvom televíznej obrazovky. Predseda zahraničného výboru Ján Figeľ len s ťažkosťami premáhal únavu, jeho hlas i pomalá formulácia viet naznačovali, že vstal len pre telefón, reagoval však pokojne. O moment prekvapenia sa pripravil aj Rudolf Žiak z Klubu nezávislých poslancov. „Ja som bol do pol tretej hore a teraz som si zdriemol. Kedy sa to začalo?“ reagoval. Naopak, minister obrany Ivan Šimko pôsobil sviežim dojmom, narozdiel od svojich kolegov sa však obmedzil len na krátku reakciu. Pohotový bol aj zahraničnopolitický expert ANO Imrich Béreš.
RUDOLF SCHUSTER, prezident: „V dejinách národov a štátov sú chvíle, ktoré si vyžadujú prijať neľahké rozhodnutia a zaujať odvážne postoje. Aj keď si to nik z nás neželal, taká chvíľa opäť nastala.“
PAVOL HRUŠOVSKÝ, predseda NR SR: „Ostáva len dúfať, že vojna bude krátka, efektívna a jej škody budú čo najmenšie.“
MIKULÁŠ DZURINDA, predseda vlády: Slovensku nehrozí žiadne bezpečnostné riziko, ohrozenie krajiny a jej obyvateľov, odkázal občanom po svojom hovorcovi Martinovi Maruškovi.
EDUARD KUKAN, minister zahraničia: „Režim Saddáma Husajna nevyužil poslednú šancu udelenú rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 1441, nedostatočne spolupracoval a nevyvrátil oprávnené podozrenie z držania a zámeru použiť zbrane hromadného ničenia.“
IVAN ŠIMKO, minister obrany: „Teraz nie je čas na nejaké stanoviská, teraz je čas prijímať opatrenia.“
VLADIMÍR PALKO, minister vnútra: „Osobne som proti vojenskému útoku na Irak. Ako minister vnútra a predseda Ústredného krízového štábu budem dbať o zachovanie bezpečnosti občanov a zabezpečenie verejného poriadku.“
JÁN FIGEĽ, predseda zahraničného výboru: „Som presvedčený, že k tejto vojne nemuselo dôjsť. Slovensko by malo byť pripravené na poskytnutie humanitárnej pomoci.“
Autor: joč