Bratislava 20. marca (TASR) - Trojica najvyšších slovenských ústavných činiteľov sa domnieva, že vojna v Iraku negatívne neovplyvní výsledky májového referenda o vstupe SR do Európskej únie (EÚ).
Prezident SR Rudolf Schuster poznamenal, že vojna nikdy neprináša medzi ľudí dobrú náladu, po vyriešení irackého konfliktu však očakáva zmeny vo verejnej mienke. Poukázal na príklad krízy v Kosove v roku 1999, keď na Slovensku vrcholila kampaň pred prezidentskými voľbami a vo verejnosti klesla podporu vstupu SR do NATO. Po skončení konfliktu sa však názor ľudí zmenil, podotkol prezident po dnešnom stretnutí s predsedom Národnej rady SR Pavlom Hrušovským a premiérom Mikulášom Dzurindom.
Šéf zákonodarného zboru je presvedčený, že vojna v Iraku nebude vplývať na verejnú mienku týkajúcu sa podpory vstupu SR do EÚ. Svoj názor opiera aj o fakt, že všetky parlamentné politické strany vstup do únie podporujú.
Predseda vlády poznamenal, že v prieskumoch verejnej mienky súvisiacich s použitím vojenskej sily sa u ľudí prejavujú emócie. "Som presvedčený, že v referende bude väčšina rozhodovať predovšetkým rozumom," povedal Dzurinda. Pokiaľ si ľudia uvedomia, že v plebiscite nejde o vzťahy koalície a opozície, ale budúcnosť krajiny, netreba mať podľa neho obavy o výsledok referenda.
mh som