Bratislava 20. marca (TASR) - Prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov si nemyslí, že vojna v Iraku výrazne ovplyvní preferencie politických strán. Podľa neho v tomto smere občania reagujú skôr na sociálno-ekonomickú a vnútropolitickú situáciu krajiny.
Nevylučuje však, že môže dôjsť k určitým pohybom. "Strany vystupujú v súlade so svojimi stanoviskami, ktoré boli prezentované v priebehu niekoľkých mesiacov ešte pred začiatkom vojny. Preto tu nevidím priestor na zásadné zmeny," povedal TASR v reakcii na začiatok vojny USA proti Iraku Mesežnikov.
V tejto súvislosti sa vyjadril sa aj k poklesu preferencií vstupu SR do NATO, čo, ako tvrdí, do určitej miery súvisí s vývojom situácie okolo Iraku. Odôvodňuje to tým, že slovenskí občania vnímali a vnímajú vojnu v Iraku v spojitosti s NATO. "Nie je to celkom pravda. Je to však realita, že občania takto reagujú. Tu by sa dalo hovoriť o určitom vplyve," zdôraznil prezident IVO. Nateraz nechcel vysloviť prognózu k tomu, či sa uskutoční prípadné referendum o vstupe SR do aliancie. Myslí si, že organizátori budú mať problém získať nadpolovičnú účasť. "Podpora vstupu v dôsledku vojenskej operácie v Iraku sa nezvýši. Treba počkať, ako sa to všetko vyvinie. Ak to bude operácia krátka, bez veľkých obetí, s efektívnym výsledkom a preukáže sa, že Saddám Husajn má zbrane hromadného ničenia, tak si nemyslím, že odpor obyvateľstva k vstupu do NATO vzrastie," konštatoval Mesežnikov. Myslí si dokonca, že ak naozaj vojna bude úspešná, tak podpora vstupu do NATO u slovenských občanov sa zvýši.