Bratislava 20. marca (TASR) - Predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský ukončil svoju oficiálnu návštevu Poľska skôr a spolu s delegáciou sa vrátil dnes v skorých ranných hodinách do Bratislavy.
Konflikt medzinárodného spoločenstva s Irakom dominoval počas takmer všetkých rozhovorov slovenskej parlamentnej delegácie. Poľský prezident Aleksander Kwasniewski nepovažuje za najšťastnejšie, ak sa v takej dôležitej otázke rôznia postoje krajín, raz ako členov Európskej únie a následne ako členov Severoatlantickej aliancie.
Podobný postoj zaujal počas stretnutia so slovenskými poslancami aj šéf diplomacie Wlodzimierz Cimoszewicz. Všetci politici, s ktorými sa slovenskí zákonodarcovia stretli, veria, že nepôjde o rozkol, ktorý by mohol negatívne vplývať na spolužitie starého kontinentu a nedôjde k zmareniu historickej šance na jeho zjednotenie.
V prípade, že by vojenská kríza okolo Iraku vyvolala akúkoľvek hrozbu pre Poľsko, SR a ďalšie krajiny regiónu, príde možno do úvahy stratégia koordinácie ďalších postupov. Povedal po stretnutí so šéfom kabinetu Leszekom Millerom predseda NR SR. V podobnom duchu vyznievali vo Varšave aj úvahy o budúcnosti skupiny V4, ktorej členské krajiny by mali úzko spolupracovať nielen vo fáze pred pripravovanými referendami o členstve v EÚ, ale aj v čase, keď do únie vstúpia.
Návšteva slovenskej parlamentnej delegácie sa uskutočnila na pozvanie maršalkov oboch komôr parlamentu - Mareka Borowského a Longina Pastusiaka. Rokovanie na ich pôde potvrdili pretrvávajúci záujem o spoluprácu aj nad konkrétnymi úlohami súvisiacimi s integračnými procesmi najmä v legislatívnej oblasti.