Londýn/Madrid 20. marca (TASR) - Britský premiér Tony Blair zvolal na 09.30 h SEČ mimoriadnu schôdzku hlavných ministrov svojej vlády týkajúcu sa aktuálneho vývoja irackej krízy. Krátko po tom, ako americko-britské jednotky začali útok na Irak, zvolal zasadanie vojnového kabinetu aj španielsky premiér José María Aznar.
Blair vyhlásil, že spojenecké vojská zaútočili na obmedzený počet cieľov velenia a kontroly irackej armády. Hovorca upresnil, že premiér sa vo vhodnom čase vyjadrí aj k účasti britských vojsk na operácii. Hovorca Downing Street neuviedol bližšie informácie o schôdzke. Podľa neho sa predseda vlády v súlade s pôvodným plánom zúčastní dnes a v piatok na summite Európskej únie v Bruseli.
Španielsky premiér, jeden z najpevnejších zástancov použitia vojenskej sily proti Iraku, niekoľko hodín pred začatím útoku hovoril s Blairom i americkým prezidentom Georgeom W. Bushom. O začatí vojenskej operácie v Iraku informoval kráľa Juana Carlosa i lídra opozičných socialistov José Luisa Zapatera. Krízové zasadanie kľúčových ministrov v Madride sa uskutoční v rovnakom čase ako schôdzka londýnskeho vojnového kabinetu. Na poludnie je naplánovaná Aznarova tlačová konferencia.
Španielsko je členom NATO a povolilo jednotkám USA využívať dve zo svojich leteckých základní. Jeho kráľovské vojská sa však na vojne v Iraku nezúčastnia. Ak by sa Turecko stalo terčom irackej odvety, španielska strana bude pomáhať pri jeho obrane. Za týmto účelom vyčlenilo šesť bojových lietadiel F-18, dopravné lietadlo a záchranný vrtuľník. Okrem toho Španielsko vyslalo do Perzského zálivu lodnú nemocnicu a 900-člennú posádku.
Britský premiér v stredu v dolnej snemovni britského parlamentu v súvislosti s plánmi na zvrhnutie irackého vodcu Saddáma Husajna opakovane potvrdil, že zmena režimu nie je výslovným zámerom, môže byť však potrebná pre dosiahnutie prvoradého cieľa zbaviť Irak zbraní hromadného ničenia. Dôležité je podľa neho uvedomiť si, že Saddámovi už poskytli všetky možnosti dobrovoľne sa odzbrojiť a vôľa OSN musí byť dodržaná.