Od jeho príchodu do NBA v roku 1983 stále stúpala popularita súťaže a úmerne s ňou sa dvíhali príjmy hráčov. Zvýšil sa predaj suvenírov NBA, kníh, videonahrávok a všetkého, čo súvisí s ligou. Vďaka reklame s Jordanom narástli príjmy výrobcu športového výstroja Nike.
Michael to nie celkom chápal: "Nikdy som nepredpokladal, že šport môže mať na ľudí taký vplyv. Ešte aj dnes, keď vidím deti nosiť tenisky s mojím menom, sa mi to zdá neuveriteľné. Niekedy ma to až šokuje."
Počas Jordanovho trojročného oddychovania bola NBA na pokraji vážnej ekonomickej krízy. Najvážnejším problémom bol pokles jej sledovanosti v televízii. Šéfovia ligy bili na poplach. Návrat muža, ktorý sa stal takmer synonymom basketbalu a prototypom úspešného Američana, sa zdal byť jedinou zárukou opätovného zvýšenia príťažlivosti súťaže.
Comeback basketbalovej ikony predpoklady splnil. Televízne stanice okamžite po oficiálnom oznámení Michaelovho rozhodnutia prepracovali plán prenosov z NBA, predtým podpriemerný tím Washington Wizards sa dostal do skupiny elitných a nákup takzvaných "primetimov" pre reklamu počas jeho zápasov lámal rekordy. V predpredaji ostatných klubov sa po vstupenkách na
stretnutia proti mužstvu z hlavného mesta len tak zaprášilo. Najjagavejšia hviezda svetového basketbalu splnila svoju úlohu.
Keď 25. septembra 2001 Michael "Air" Jordan na tlačovej konferencii oficiálne oznámil svoj comeback do NBA, okrem iného povedal: "Vraciam sa k športu, ktorý milujem." Tvrdil, že mu nejde o peniaze a nebol dôvod neveriť mu. Vtedy 38-ročný pravdepodobne najlepší basketbalista planéty sa nepotreboval vrátiť pod koše kvôli zlepšeniu vlastného konta. Napokon, dvojročný kontrakt s tímom Washington Wizards mu zaručil v prvej sezóne príjem "len" jedného milióna dolárov a aj ten venoval pozostalým obetí teroristických útokov z 11. septembra.
Vo svojom predchádzajúcom klube Chicago Bulls, s ktorým získal šesť majstrovských titulov, zarobil Michael Jordan pred dočasným odchodom zo scény 33,14 miliónov dolárov - za rok.
Fenomenálny Michael Jordan, dvojnásobný olympijský víťaz (Los Angeles 1984 a Barcelona 1992), najlepší strelec NBA podľa priemeru bodov na zápas (30,3), víťaz ankety o najlepšieho športovca USA v uplynulom storočí, je továrňou na peniaze. V roku 1997 bol s odhadovaným príjmom 73 miliónov dolárov najlepšie plateným športovcom na svete, najmä vďaka zmluvám s firmami Nike, Sara Lee, McDonalds a ďalšími. O tri roky neskôr bol v rebríčku najviac zarábajúcich na štvrtom mieste so 40,0 miliónmi. A to neodohral ani minútu. Celkový zárobok elegantného a skromného hráča sa blížil k sume 700 miliónov. Podľa časopisu Fortune priniesol americkej ekonomike dovtedy viac ako 10 miliárd dolárov.
Autor: šef