Washington 20. marca (TASR) - Americký prezident George W. Bush dnes v príhovore k národu oznámil začiatok vojenských operácií amerických a britských jednotiek v Iraku.
V prejave z Oválnej pracovne, ktorý trval niečo viac ako štyri minúty, Bush zdôraznil, že vojenský zásah sa koná s podporou viac ako 35 piatich krajín.
Zároveň zdôraznil, že nepôjde o polovičatú akciu a preto môže trvať dlhšie a môže byť ťažia, ako niektorí predpovedali. "Toto nebude kampaň polovičatých opatrení. Nebudeme akceptovať iný výsledok ako víťazstvo," vyhlásil. Bush vyzval krajanov k ostražitosti a pripravenosti na obete.
"Na moje príkazy, koaličné jednotky začali údery na vybrané ciele vojenskej dôležitosti na podkopanie schopnosti Saddáma Husajna viesť vojnu. Toto sú úvodné etapy toho, čo bude široká a spoločná kampaň," vyhlásil americký prezident viac ako dve hodiny po tom, čo vypršalo jeho 48-hodinové ultimátum Saddámovi a jeho dvom synom, aby opustili Irak. "Kampaň v ťažkom teréne krajiny veľkej ako Kalifornia môže byť dlhšia a ťažšia ako niektorí predpovedajú," dodal Bush. Podľa prezidenta jedinou možnosťou, ako konflikt čo najviac skrátiť, je udrieť rozhodne.
Bush, ktorý je vystavený ostrej kritike niektorých štátov za to, že opustil diplomaciu OSN a snahy o mierové urovnanie irackej krízy, zdôraznil, že USA majú podporu viac ako troch desiatok krajín. "Viac ako 35 krajín poskytuje veľmi dôležitú podporu - od používania námorných a leteckých základní, cez pomoc v oblasti spravodajstva a logistiky, po rozmiestnenie bojových jednotiek. Každá krajina tejto koalície sa rozhodla niesť povinnosť a zdieľať česť slúžiť pre našu spoločnú obranu," povedal americký prezident.
Bush obvinil irackého lídra Saddáma Husajna z toho, že svojich vojakov a vojenské zariadenia sústredil v civilných oblastiach, aby tamojšie civilné obyvateľstvo využil ako ľudské štíty. Zároveň prisľúbil, že spojenecké sily urobia všetko, aby chránili nevinných civilistov.
Cieľom vojenskej akcie je podľa Busha zjednotený, stabilný a slobodný Irak. V tejto súvislosti prisľúbil Iraku trvalú angažovanosť aj po vojne. "Prichádzame do Iraku s rešpektom voči jeho občanom, voči ich veľkej civilizácii a voči ich náboženským vierovyznaniam. V Iraku nemáme žiadne ambície, len odstrániť hrozbu a obnoviť vládu ľudu tej krajiny.
Bushov prejav v priamom prenose a so simultánnym tlmočením vysielala aj čínska štátna televízia, čo je veľmi zriedkavé. Peking zatiaľ oficiálne nereagoval.