Veľké úsilie medzinárodného spoločenstva odzbrojiť Irak mierovou cestou totiž podľa Ministerstva zahraničných vecí SR neprinieslo očakávané výsledky. "Režim Saddáma Husajna nevyužil poslednú šancu udelenú rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 1441, nedostatočne spolupracoval a nevyvrátil oprávnené podozrenie z držania a zámeru použiť zbrane hromadného ničenia," uviedol pre TASR hovorca rezortu Boris Gandel v reakcii na začatie útoku USA a jej spojencov na Irak.
Mandát OSN na zásah voči Iraku sa podľa rezortu diplomacie napĺňal cez takmer dve desiatky rezolúcií BR OSN počas dvanástich uplynulých rokov. "Vyplýva najmä zo záverov nerešpektovaných rezolúcií BR OSN č. 1441, 678 a 687. Tie boli prijaté v rámci kapitoly sedem Charty OSN, ktorá umožňuje použitie sily v prípade jasného dôvodu znovunastolenia svetového mieru a bezpečnosti. Spomenuté dokumenty boli zo strany irackého prezidenta Saddáma Husajna závažne porušované," konštatoval Gandel.
Slovensko ľutuje, že šanca na mierové riešenie situácie v Iraku nebola využitá, uvedomuje si však reálnosť nebezpečenstva zo strany irackého režimu. "Plne sa hlásiac k základným princípom transatlantického partnerstva bude podporovať kroky na vynútenie poriadku a stability, ako aj pri vybudovaní nového prosperujúceho Iraku," uviedol hovorca.