
Britský premiér Tony Blair. FOTO - REUTERS
Toto víťazstvo Tonyho Blaira musí bolieť, hoci premiérov prejav s uznaním hodnotili aj jeho kritici. Potom ako zlyhala diplomacia a spojenci sa na Irak chystajú bez novej rezolúcie odobrenej Bezpečnostnou radou OSN sa ocitol vo veľmi chúlostivej situácii, ktorej sa do poslednej chvíle snažil vyhnúť.
Labouristická rebélia
Netajil sa tým, že v utorok predstupuje možno s najdôležitejším prejavom jeho života, že ak nedokáže presvedčiť väčšinu poslancov, tak končí. V Londýne sa už aj viac než potichu začalo hovoriť, že možno bude musieť odstúpiť.
Ukázalo sa, že nemusí. Ale aj to, že nedokázal presvedčiť takmer tretinu vládnych labouristických poslancov, značnú časť britskej verejnosti i sveta o tom, že skutočne nadišiel čas na vojenský útok.
Najprv vládna väčšina nepresvedčivo porazila návrh opozície, aby parlament konštatoval, že na vojnu nie sú dôvody. Potom nasledovalo kľúčové hlasovanie o vládnom návrhu, v ktorom vojnové riešenie podporilo 419 poslancov a proti bolo 149 - predovšetkým labouristov.
Čelil najväčšej rebélii v strane - vyhral teda alebo prehral? Najskôr sa dá hovoriť o tom, že nedokázal zvíťaziť. Ale ani neprehral a môže ísť ďalej. S vedomím, že jeho budúcnosť je teraz viac v rukách generálov. Rýchla a úspešná vojna mu pomôže, vlečúci sa konflikt v rozvrátenom Iraku ho môže ako jedného z „otcov“ vojny potopiť.
Premiér neuhol
Blair v prejave neuhýbal. „Kurz, ktorý sme zvolili nezmeníme,“ či už s Organizáciou Spojených národov, alebo bez nej. Pripomenul pre labouristov dôležité témy, v ktorých sa výrazne v posledných mesiacoch angažoval - „cestovný plán“ pre mierový proces na Blízkom východe, humanitárnu pomoc Iraku po porážke Saddáma Husajna.
Blairovi, ktorý tvrdí, že izraelsko-palestínsky konflikt je rovnako dôležitý ako iracké zbrane hromadného ničenia, minulý týždeň pomáhal aj George Bush. V krátkom vystúpení oznámil, že Spojené štáty budú garantom bezpečnosti pre Izrael a Palestínčanom prisľúbil po splnení podmienok štát. Aspoň čiastočne tak vyvrátil argument, že Blair vždy slepo nasleduje amerického partnera a čisto americké záujmy.
Nálada je už bojová
Britská vláda po rozpačitom víťazstve v parlamente vyzýva obyvateľov, aby sa zjednotili a podporili svojich vojakov. A v krajine, pre ktorú nie je vysielanie vojakov do bojových akcií nič výnimočné, sa zdá, že situácia sa začína obracať v prospech Blaira. Ak ho karikaturisti kreslili s hlavou na katovom kláte, teraz sa už mení na churchillovského vodcu. Môže sa spoľahnúť na podporu najčítanejšieho denníka Sun, ktorý vojnu otvorene podporuje. A prieskumy verejnej mienky sa už tiež pozvoľna menia. Podľa včerajšieho prieskumu verejnej mienky vojenskú akciu podporuje 50 percent a 42 je proti.
Rozhádaná Labouristická strana si na Blaira určite počká, aj keď sa z vojny vráti ako hrdina.