
Francúzsky minister zahraničia Dominique de Villepin sleduje vystúpenie nemeckého kolegu Joschku Fischera na zasadaní Bezpečnostnej rady OSN. FOTO - ČTK/AP
BAGDAD, WASHINGTON – Ako posledný pokus zachovať si stratenú reputáciu najvyššej rozhodovacej inštancie pôsobilo včerajšie stretnutie Bezpečnostnej rady OSN. V predvečer vojny si ministri zahraničných vecí Francúzska, Ruska aj Nemecka prišli vypočuť správu šéfa zbrojných inšpektorov Hansa Blixa o tom, čo ešte Iračania mali podniknúť so svojimi zbraňami hromadného ničenia. Ich britský a americký kolega chýbali.
Francúzi využili stretnutie na utvrdenie médií a verejnosti o svojom silnom protivojnovom postoji. Francúzsky minister zahraničných vecí Dominique de Villepin vyhlásil, že vojna len podporí teroristické sily. Dodal, že týždne práce zbrojných inšpektorov v Iraku sú kľúčovými pre budúcnosť medzinárodného spoločenstva, ktoré sa teraz bezpodmienečne musí zjednotiť.
„Tým, ktorí si myslia, že hrozba terorizmu bude vykynožená tým, čo sa deje v Iraku, hovoríme, že sa vo svojich predpokladoch sklamú. Použitie sily v takej nestabilnej oblasti len podnieti napätie a rozpory, z ktorých teroristi ťažia,“ vyhlásil Villepin.
Nemecký minister Joschka Fischer aj včera trval na tom, že je ešte stále možné odzbrojiť Irak mierovou cestou.
Ruský minister zahraničia Igor Ivanov kategoricky odmietol vojnu proti Iraku. Vyhlásil, že inšpektori OSN dosahovali výsledky, ak im bola poskytnutá realistická lehota a že Irak splnil prakticky všetky podmienky rezolúcie OSN číslo 1441. Dodal, že Irak USA priamo neohrozoval, a preto je podľa neho útok neoprávnený.
Hans Blix v Rade vyjadril presvedčenie, že zbrojné inšpekcie majú pokračovať. „Som presvedčený, že politický a hlavne vojenský nátlak bol pre dosiahnutie spolupráce s Iračanmi nevyhnutný. Zároveň si myslím, že keď sa nátlak zmení na použitie sily, je to katastrofa,“ povedal. Blix zároveň vyjadril presvedčenie, že iracké vedenie sa neodváži proti americkým jednotkám použiť chemické a biologické zbrane ani v prípade hroziacej porážky. „Vo svete panuje poriadna dávka skepsy voči americkému útoku. Táto skepsa by sa ale okamžite obrátila na sympatiu, len čo by Iračania chemické a biologické zbrane použili,“ dodal Blix.
Hovorca zbrojných inšpektorov Hiro Ueki však vyhlásil, že nie je isté, že by pokračovanie inšpekcií OSN vzhľadom na prístup Bagdadu umožnilo odzbrojiť Irak. „Nie som si istý, že by sme úspešne ukončili našu prácu, keby sme mali viac času. To ostane záhadou roka,“ povedal Ueki.
(zo, čtk, reuters)