Strach z vojny pomaly prehlušuje strach zo Saddámovej tajnej polície. Odvahu ľudí búriť sa podporuje aj obava, že Saddám v poslednom kŕči nasadí chemické zbrane, ktoré nechráneným Bagdadčanom ublížia viac ako pripraveným útočníkom.
Po rokoch začali ľudia strhávať a začarbávať Saddámove plagáty a obrazy na stenách. Ešte nedávno za to hrozila poprava. Množia sa sabotážne akcie, ktoré nie je možné pripísať na konto spojeneckých špeciálnych jednotiek pôsobiacich na území Iraku.
Predstavitelia americkej armády rokujú s niektorými irackými veliteľmi o ich kapitulácii. Na kapituláciu ich vyzývajú aj miliónmi letákov, ktoré zhadzujú nad územím južného Iraku. Včera sa americkým jednotkám v Kuvajte vzdalo prvých 15 irackých vojakov.
Podľa správ BBC sa Američania, Kurdi a Turci v Ankare dohodli na tom, že spojenecký útok podporí 70-tisíc kurdských bojovníkov zo severného Iraku. Kurdi tiež sľúbili, že nebudú požadovať rozdelenie Iraku.
Podľa nepotvrdených správ včera do irackého Kurdistanu utiekol aj podpredseda irackej vlády Tárik Azíz, podľa iných správ bol však pri pokuse o útek z Bagdadu zabitý. Aj keď je táto informácia s najväčšou pravdepodobnosťou mediálnou kačicou, môže potvrdzovať atmosféru strachu v Iraku. Tárik Azíz by mohol byť najpravdepodobnejším dezertérom: je jediným kresťanom v irackom vedení a nepochádza z Tikrítu, kde sa narodil Saddám Husajn a väčšina jeho blízkych, ale na severe v meste Mosul.
Na jeden z možných problémov povojnovej demokratizácie Iraku však poukazuje prípad generála Nizára Chazradžího, s ktorým iracký exil počítal ako s možným nástupcom Saddáma Husajna. Bývalý náčelník generálneho štábu irackej armády Chazrádží žil od roku 1999 v Dánsku a je najvyššie postaveným armádnym činiteľom, aký kedy z Iraku utiekol. V Dánsku ho však na podnet kurdských exilových organizácií obvinili z vojnových zločinov za použitie chemických zbraní proti irackým Kurdom v roku 1988, keď velil divízii v irackom Kurdistane.
Chazrádží na začiatku týždňa zmizol z domu, kde žil pod dohľadom dánskej polície. Podľa arabskej tlače ho odviezla americká spravodajská služba do Kuvajtu, aby sa tu priamo zapojil do invázie.